MENU
klinika

Ja cilat janë shenjat në trup...

Vuani nga mungesa e vitaminës C në trup

16.08.2019 - 20:57

Vitamina C është jashtëzakonisht e rëndësishme në mbajtjen e trupit tuaj të shëndetshëm dhe funksionimin si duhet.

Ju duhet të merrni sasinë e duhur të saj çdo ditë të vetme, sepse, ndryshe nga vitaminat e tjera, vitamina C nuk qëndron në sistemin tuaj për shumë kohë. Mungesa e vitaminës C në trupin tuaj mund të çojë në një cilësi të ulët të jetës dhe simptoma shqetësuese. Sidoqoftë, ato mund të ndryshohen duke shtuar mjaftueshëm vitaminë C në dietën tuaj.

Më poshtë do të gjeni disa prej mënyrave sit ë kuptoni sse në trupin tuaj ka mungesë të theksuar të vitaminës C.

 

  1. Mishrat e dhëmbëve shpesh janë të fryrë dhe me gjakderdhje

Vitamina C është thelbësore për shëndetin e mishrave. Nëse nuk po merrni masën e duhur ditore, ka të ngjarë që të zhvillohet ky shqetësim. Nëse ndiheni sikur po kujdeseni mirë për higjenën tuaj të dhëmbëve, por ende keni mishrat e fryrë dhe gjakosur, provoni të merrni më shumë vitaminë C. Shkencëtarët llogaritin rreth 75mg në ditë për gratë e rritur dhe 90mg në ditë për burrat e rritur (nëse jeni një duhanpirësi, shtoni një shtesë prej 35mg çdo ditë në këtë).

  1. Plagët tuaja enjten lehësisht dhe ju duhet shumë kohë për tu shëruar

Nëse keni enjtje të shpeshta në trupin tuaj për të gjitha rastet që mund të përplseni ose gërvishteni diku , ka shans që ju mungon vitamina C në sistemin tuaj. Për fat të mirë, kjo mund të kthehet nëse hani agrumet dhe perimet tuaja çdo ditë. Trupit i duhet vitamina C për të prodhuar kolagjen, prandaj hani çdo ditë një portokall!

 

  1. Flokët tuaj janë të brishtë dhe bien lehtësisht

Nëse jeni duke përjetuar humbje të flokëve, shanset janë që nuk po merrni dozën tuaj ditore të vitaminës C. Para se të shpenzoni një grumbull parash për produktet e flokëve, provoni të hani ushqime të pasura me vitaminë C si brokoli dhe kivi. Shumë ushqime të ngrira gjerësisht kanë më shumë se sa vitaminë C të mjaftueshme, kështu që nuk është e nevojshme të merrni suplemente. Gjithçka që ju nevojitet është një dietë më e shëndetshme.

  1. Keni dhimbje të shpeshta të nyjeve

Dhimbja në nyje është një shenjë e hershme shumë e zakonshme e mungesës së vitaminës C. Për shkak se vitamina C është një antioksidant kaq i fuqishëm, mungesa e tij në trupin tuaj mund të çojë në inflamacion i cili mund t’i bëjë dhimbjet e nyjeve. Dhimbja e kyçeve mund të jetë mjaft e tmerrshme për tu menaxhuar, kështu që marrja e vitaminës C në një pjesë të rutinës suaj të përditshme është një ide e mirë.

kolana e librave

 

  1. Ju sëmuren shpesh dhe imuniteti juaj është shumë i dobët

Nëse keni raste të shpeshta të gripit, ftohjes dhe infeksioneve, atëherë ndoshta imuniteti juaj po zvogëlohet. Vitamina C stimulon prodhimin e qelizave të bardha të gjakut, të cilat luftojnë kundër sëmundjeve infektive dhe pushtuesve të huaj. Nëse jeni vazhdimisht i sëmurë, kjo do të thotë që reagimi juaj imunitar është i dobët dhe duhet ta rritni atë duke rritur konsumimin e vitaminës C.

  1. Ju keni shtuar peshë për asnjë arsye, edhe pse nuk konsumoni shumë ushqim

Nëse nuk keni kaluar ndonjë ndryshim të madh në stilin e jetës tuaj, por ende shtoni peshë, mund të ketë lidhje me mungesën e vitaminës C. Hulumtimet e hershme kanë treguar një lidhje midis vitaminës së ulët C dhe yndyrës së lartë të trupit, veçanërisht yndyrës në bark. Vitamina C ndihmon trupin tuaj të djegë dhjamin në mënyrë më efikase, kështu që hidheni atë sallatë!

 

  1. Ju ndjeheni të përgjumur dhe të lodhur gjatë ditës

Nëse jeni duke fjetur sa duhet gjatë natës, por akoma ndiheni të lodhur gjatë ditës, atëherë është e mundur që nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë C. Lodhja është një nga simptomat e shumta që rrjedhin nga mungesa e vitaminës C në trupin tuaj . Ka të ngjarë që do të ndjeheni më pak të lodhur pasi të rregulloni marrjen e sasisë së nevojshme ditore. Hani një kivi në vend që të pini 10 filxan kafe!

  1. Lëkura juaj duket e thatë dhe e plakur

Siç e thamë edhe më parë, vitamina C është super e rëndësishme për prodhimin e kolagjenit. Kjo do të thotë që nëse nuk po merrni mjaftueshëm vitaminë C, lëkura juaj ka më shumë të ngjarë të duket e plakur dhe e rrudhur pasi kolagjeni e bën lëkurën tuaj të shkëlqejë. Nuk është çudi që ka kaq shumë serume të shtrenjta të vitaminës C në tregun e kujdesit të lëkurës

 

  1. Thonjtë tuaj janë të hollë dhe të dobët.

Trupi ka nevojë për vitaminë C në mënyrë që të thithë më mirë hekurin. Nëse sistemi juaj po mbaron vitamina C, mund të çojë në anemi me mungesë hekuri, e cila shkakton thonjtë e brishtë. Nëse keni provuar një forcues të thonjve, por nuk keni parë ndonjë rezultat, mbase përmirësimi i dietës tuaj me fruta dhe perime më të freskëta, në të vërtetë mund të rregulloni këtë çështje dhe të përmirësoni shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Burimi: Bight Side