MENU
klinika

Të gjithëve u nevojiten

5 mënyra të thjeshta si të largoni erën e keqe të gojës

16.09.2019 - 21:19

Fryma e keqe mund të jetë shumë e turpshme dhe më shumë se 80 milion njerëz vuajnë nga ajo në të gjithë botën.

Ndërsa një shpëlarje e thjeshtë mund ta largojë erën e keq ju jo gjithmonë mund të jeni në situatë të favorshme për ta bërë këtë. Përmendim këu në një intervistë pune ose në një takim. Sidoqoftë, mbajtja e një mollë të freskët ose çamçakëz është sigurisht një mundësi.

  1. Një karotë, një shkop selino ose një mollë

Mollët dhe karotat përmirësojnë tretjen dhe mbajnë sistemin e tretjes të shëndetshëm. Pra, kjo do të thotë që nuk do të ketë më formim të gazit në stomak, i cili nëse lëshohet përmes gojës mund të shkaktojë erë të keqe. Gjithashtu, frutat dhe perimet e freskëta inkurajojnë prodhimin e pështymës në gojë që mund të largojë bakteret që shkaktojnë frymë të keqe nga dhëmbët, gjuha dhe mishrat e dhëmbëve.

  1. Kurseni pak garniturë

Garniturat si nenexhiku ndihmojnë në lehtësimin e tretjes dhe urthit, gjë që mund të rezultojë në një erë të keqe në gojë. Gjithashtu, garniturat si nenexhiku, majdanozi janë deodorizues të fuqishëm të gojës. Pra, kurseni pak prej tyre për fundin e vaktit. Përtypni ato pasi të keni përfunduar së ngrëni për të neutralizuar çdo erë që mund të jetë shkaktuar nga ushqimi që keni ngrënë.

  1. Konsumoni kos madje dhe kos frutash,por qëndroni larg atyre me sheqer

Bakteret e mira të pranishme në tretjen e ndihmës së kosit, veçanërisht tretjen e produkteve të qumështit. Kjo e mban të shëndetshëm sistemin tretës, duke zvogëluar kështu mundësinë e marrjes së frymës së keqe.

Përveç një sistemi të dobët tretës, akumulimi i komponimeve sulfite në gojë mund të shkaktojë frymë të keqe. Bakteret e mira të pranishme në probiotikë, siç kanë treguar shumë studime, ulin nivelin e komponimeve të sulfurit të pranishëm në gojë. Ndërsa blini kos, thjesht sigurohuni që të mos jetë me sheqer të shtuar.

  1. Qershi

Methanethiol, një përbërës që nuhat me lakër të kalbur shpesh është përgjegjës për erën e keqe të gojës. Qershitë janë provuar të jetë një antidot efektiv kundër kësaj erë. Marule është efektive edhe për këtë.

  1. Nuk ka asgjë si një filxhan çaj jeshil

Pirja e çajit jeshil ka shumë përfitime shëndetësore, të cilat përfshijnë përmirësimin e funksionit të trurit dhe zvogëlimin e rrezikut të formave të caktuara të kancerit. Ndihmon gjithashtu në detoksikimin e trupit dhe në këtë mënyrë zvogëlon erën e keqe të trupit dhe frymën e keqe. Çaji jeshil përmban gjithashtu një antioksidant natyral të njohur si katekina i cili ndihmon në luftimin e baktereve në gojë që shkaktojnë frymë të keqe.

Burimi: Bright Side