MENU
klinika

Nëse keni këto shenja, nxitoni të lini një takim tek mjeku

5 rastet kur fryrja e barkut mund të jetë diçka serioze

20.09.2019 - 20:27

10% deri 30% e popullsisë vuan nga fryrja. Dëmtimi, menstruacionet, kapsllëku dhe alergjitë ushqimore janë shkaqet më të zakonshme të tij dhe zakonisht janë të përkohshme. Sidoqoftë, nëse bëhet kronike, atëherë mund të jetë një shenjë e diçkaje më të dobët.

 

1. Infeksioni i traktit urinar
Një infeksion i traktit urinar (UTI) mund t’ju bëjë të ndiheni nevoja të shkoni shpesh në banjë. Ndonjëherë madje mund të bëjë që personi të ndjehet sikur duhet të përdorë përsëri banjën menjëherë pasi ta bëjë këtë. Për personin, mund të ndjehet si presion në bark, dhimbje ose fryrje. Ju gjithashtu mund të përjetoni ethe, të dridhura, të përzier dhe të vjella.
Gjakderdhja gjithashtu mund të shkaktohet nga infeksione të rënda të veshkave.

2. Sëmundja e mëlçisë
Sëmundja e mëlçisë, e cila mund të shkaktohet nga përdorimi i alkoolit, hepatiti C ose kanceri, mund të çojë në ndërtimin e lëngjeve dhe të shkaktojë fryrje. Nëse fryrja është shkaktuar nga një problemi në mëlçi, atëherë ju gjithashtu mund të ndjeheni të lodhur apo fryrje të lehtë. Nëse ky është rasti, duhet të kontaktoni menjëherë me një mjek.

kolana e librave

3. Sëmundja inflamatore e zorrëve
Sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD) është një gjendje inflamatore që prek kryesisht zorrën e trashë dhe zorrën e vogël. Kjo mund të shkaktojë diarre, dhimbje barku dhe madje edhe fryrje. Hulumtimet kanë treguar që njerëzit me sëmundjen e Crohn kanë më shumë të ngjarë të jenë intolerantë ndaj laktozës. Intoleranca e laktozës mund të shkaktojë formacione gazi, të cilat më pas mund të çojnë në fryrje.


4. Divertikuliti
Divertikuliti është inflamacioni i qeskave të vogla të quajtura diverticula që zhvillohen përgjatë mureve të zorrëve. Simptomat përfshijnë një fillim të papritur të dhimbjes së poshtme të barkut. Në Azi, dhimbja është zakonisht në anën e djathtë ndërsa në Amerikën e Veriut dhe Evropë, është në anën e poshtme të majtë. Simptoma të tjera mund të përfshijnë diarre, kapsllëk dhe fryrje.


5. Kanceri
Ekzistojnë disa organe të vendosura në zonën e barkut si pankreasi, stomaku, zorra e trashë, mitra dhe vezoret. Nëse kanceri zhvillohet në njërin prej këtyre organeve, mund të çojë në një fryrje të pashpjegueshme. Prandaj, nëse vëreni një fryrje të vazhdueshme dhe një rritje të papritur të madhësisë së barkut tuaj, sesa fryrje që vjen dhe shkon, kjo mund të jetë një shenjë e kancerit.

Burimi: Bright Side

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Video-intervistë me Anila Kalleshin

Ke kapsllëk? Rreptësisht shmangi këto ushqime