MENU
klinika

Për të gjitha ju amvisa

5 truket që do t’ju reduktojnë stresin

16.09.2019 - 20:38

Pastrimi është gjithmonë problem për të gjitha amvisat. Megjithëse, mendjet e zgjuara fitojnë gjithmonë duke përdorur truke të lehta .

Nga heqja e njollave të vjetra të cilat deri dje janë dukur të paarritshm deri te mënyrat e papritura të pastrimit të xhamit dhe pluhurit në vrimat e vogla në makinën tuaj – duhet të jeni gjithmonë të përgatitur.

  1. Bëni tavën tuaj të vjetër të furrës të duket si e re

Ju duhet:

Sode buke

Peroksid hidrogjeni

Spërkatni pak sodë buke në të gjithë tavën e ndotur të furrës, pastaj derdhni pak peroksid hidrogjeni për t’i bërë të gjitha të lagura si një pastë. Pas kësaj, spërkatni pak sodë buke sipër dhe lëreni atë për disa orë ose më shumë. Lani pastën dhe shikoni tepsinë tuaj të pastër si të ishte e re.

  1. Hiqni qafe njollat ​​kokëforta të çajit

Ju duhet:

Sode buke

pastrues

ujë

Përziejmë pak sodë buke. Shtoni ujë të vakët në përzierje. Prisni 5 minuta dhe lani gotën e çajit.

  1. Pastroni pluhurin nga rrjetat dhe ekranet e dritareve

Ju duhet:

Një rul garzë

Thjesht rrëshqitni rulin mbi një sipërfaqe që ka ndonjë pluhur, rrjetë merimangash.

kolana e librave

  1. Përdorni një çorap dhe një gotë për t’ju ndihmuar të pastroni mbajtëset e kupave të arritshme në makinën tuaj

Ju duhet:

goditje

Një gotë e rrumbullakët që i përshtatet mbajtësit të kupës së makinës suaj

Vendosni një çorap mbi fundin e një gote. Spërkateni solucionin e larjes në çorap.

Vendosni gotën me çorapin në pjesën e kupës së makinës dhe kthejini atë rreth dy herë për të hequr pluhurin.

Përsëriteni disa herë derisa mbajtësi i kupës të jetë i pastër.

  1. Hiqni njollat ​​e vjetra nga tapeti juaj

Ju duhet:

Ujë i nxehtë

amoniak

Peshqir

Nxehni hekurin. Në një shishe llak, përzieni amoniakun dhe ujin e nxehtë në proporcion 1: 1. Shkundni përzierjen për të kombinuar përbërësit së bashku. Spërkateni përzierjen mbi njollë, vendosni një peshqir në majë dhe shtypni atë me një hekur të nxehtë.

Zhvendosni hekurin mbi peshqir. Kontrolloni për të parë nëse njolla hiqet. Nëse jo – spërkatni disa përzierje më shumë, mbulojeni me peshqir dhe vazhdoni procedurën me hekur. Përsëritni disa herë duke përdorur peshqirë të rinj – mund të duhen 2-3 peshqirë për të hequr njollën.

Burimi: Bright Side