MENU
klinika

Filloni konsumoni çdo ditë nga një

6 përfitimet magjike nga konsumimi i kastravecit

07.09.2019 - 16:51

Që nga kohërat e lashta, trangujt janë përdorur në Indi në vakte, si dhe në mjekësinë tradicionale. Kjo pasi në një vend të ngrohtë si India, trangujt sigurojnë hidratimin dhe freskinë e nevojshme për trupin. Dhe nuk është përfitimi i vetëm që jep ky frut (po, është një frut, jo një perime).

 

  1. Do të mbroheni më mirë nga sëmundjet neurologjike

Fisetin i pranishëm në tranguj është identifikuar për rolin e tij në një shëndet më të mirë të trurit. Kastravecat gjithashtu përmbajnë fosfor – dhe mungesa e fosforit është e lidhur me një rrezik të rritur të sëmundjeve njohëse. Kështu që ngrënia e trangujve patjetër do ta mbajë briskun e trurit tuaj të mprehtë dhe të përqendruar!

  1. Mund të humbni peshë të tepërt shpejt

Përmbajtja e lartë e ujit në trangujve ju ndihmon të arrini ngopjen e shpejtë, duke kontrolluar kështu ndesinë e fryrjes e cila mund t’ju ndihmojë në përpjekjet tuaja për humbje peshe. Kastraveci është pa yndyrna dhe është një frut me kalori të ulët. Prandaj, është një zgjedhje e shkëlqyeshme për këdo që përpiqet të marrë kontroll mbi peshën e trupit të tij.

 

  1. Rreziku i kancerit do të zvogëlohet

Fisetin, një flavonoid që ka ngjallur interes të madh në mesin e studiuesve të kancerit, është i pranishëm në tranguj. Përveç vetive antioksiduese dhe anti-inflamatore të këtij flavonoidi, ajo gjithashtu ka qenë e lidhur me uljen e rrezikut për lloje të veçanta të kancerit.

  1. Tretja do të përmirësohet

Kastravecat përmbajnë fibra dietike dhe një sasi të mirë uji që ndihmon tretjen. Vitaminat në tranguj ndihmojnë gjithashtu në përmirësimin e funksionimit të sistemit tretës. Të hash një kastravec çdo ditë mund të zgjidh çështje që lidhen me lëvizjet e zorrëve duke ju ndihmuar kështu të zhvilloni rregullshmëri të shëndetshme.

kolana e librave

 

  1. Trupi do të marrë më shumë hidratim

Rreth 95% të një kastraveci është ujë, kështu që ngrënia e tij çdo ditë përmirëson nivelin e përgjithshëm të hidratimit në trupin tuaj i cili nga ana tjetër, ndikon në shëndetin tuaj në një mënyrë pozitive. Nëse jeni dikush që harroni të pini ujë në mënyrë rutinore, atëherë ngrënia e 1 kastravec në ditë mund të jetë një stimul i mrekullueshëm për ju.

 

  1. Lëkura juaj do të jetë më e butë dhe me shkëlqim

Kastravecët e mbajnë trupin të hidratuar i cili është i dobishëm për lëkurën. Për më tepër, ato përmbajnë vitamina B si niacin dhe riboflavin së bashku me vitaminë C dhe zink (një mineral) të cilat janë thelbësore për ruajtjen e lëkurës së mirë. Kastravecat gjithashtu përmbajnë acid kafeik i cili lufton acarimin e lëkurës dhe inflamacionin. Lëndët ushqyese në tranguj ndihmojnë gjithashtu në luftimin e shenjave të plakjes së lëkurës.

 

Burimi: Bright Side