MENU
klinika

Stërvitja bëhet e padobishme

6 veprimet që bëjmë gabim pas palestrës

03.09.2019 - 12:18

Njerëzit që ushtrojnë rregullisht raportojnë se janë më të kënaqur me jetën e tyre sesa ata që jo. Ushtrimi përmirëson shëndetin tonë të përgjithshëm, por shumë prej nesh bëjnë gabime pas stërvitjes që mund të jenë duke e bërë më pak efektive rutinën tonë fizike dhe ne jemi këtu për t’ju treguar për to.

 

Qetësimi pasiv

Një qetësim pasiv do të thotë të qëndroni në pushim absolut pas rutinës suaj, si kur uleni në një shtrat, shikoni TV ose shtriheni për një kohë të gjatë. Shkencëtarët besojnë se nuk është e dobishme për ju pasi trupi juaj po përpiqet të shërohet nga të gjitha stërvitjet dhe kjo e bën atë në mënyrë progresive. Në vend të kësaj provoni një qetësues aktiv. Trupi juaj kërkon pak lëvizje, kështu që përpiquni të bëni disa punë në shtëpi ose të luani me fëmijët.

Të mos kesh diçka për të ngrënë

Ushtrimi bën që fibrat e muskujve tuaj të shtrihen dhe përdor glukogjenin për të ushqyer trupin tuaj. Kjo është arsyeja pse rimbushja e atyre humbjeve shpejt është kaq e rëndësishme. Provoni të hani një vakt të përbërë nga proteina dhe pak karboni, jo më shumë se 30 minuta pas stërvitjes tuaj. Ju jo vetëm që do të shëroheni dhe do të trashni muskujt tuaj duke ngrënë proteina, por gjithashtu do të konsumoni kalori që do t’ju duhet për të rikuperuar nivelin e glikogjenit tuaj dhe ditën tuaj pa u ndier i lodhur. Konsumoni  disa fruta dhe qumësht ose mish.

 

Mos harroni të rihidratoheni siç duhet

Trupi juaj përdor ujë për të përmbushur të gjitha funksionet e tij biologjike, kjo është arsyeja pse është kritike që ju të zëvendësoni ujin e humbur gjatë stërvitjes. Ndërsa pijet energjetike mund të jenë në rregull para stërvitjes tuaj, për të rritur performancën tuaj, eksperimentet kanë treguar se ato kanë tendencë të rritin rrahjet e zemrës, presionin e gjakut dhe glukozën në gjak. Këto efekte nuk lejojnë që trupi juaj të normalizojë shpejt nivelet e tij fiziologjike, kështu që është më mirë t’i kaloni ato për të ruajtur të gjitha përfitimet shëndetësore që keni fituar gjatë stërvitjes tuaj.

 

kolana e librave

Mos vishni rroba të ngrohta

Gjatë stërvitjes, të gjitha përpjekjet që ju kryeni bëjnë që temperatura e trupit të rritet. Një analizë dëshmon se ajo madje mund të ulë mbrojtjet e saj. Veshja e rrobave shumë të lehta vetëm do t’ju bëjë më të prirur ndaj një virusi ose një ftohjeje të zakonshme. Nëse ushtroheni dhe përpiqeni të qëndroni të shëndetshëm dhe të forconi sistemin tuaj imunitar, atëherë vishni rroba që do t’ju mbajnë ngrohtë, veçanërisht në dimër, derisa të ndjeheni se trupi juaj ka arritur temperaturën e tij normale.

 

Mos bëni dush

Pas stërvitjes, temperatura juaj kryesore e trupit rritet, kështu që nëse dëshironi një dush të freskët, mos e bëni. Do të jetë më mirë të prisni. Një dush I freskët ndihmon procesin e rimëkëmbjes në muskujt tuaj. Ajo zvogëlon dhimbjen dhe ndihmon muskujt të rindërtohen më shpejt, gjë që do t’ju lërë hapsirë për një stërvitje më të mirë ditën tjetër.

Marrja e ibuprofenit për muskujt e lënduar

Veprimi i ndërtimit të masës së muskujve pas palestrës zvogëlohet pas marrjes së ibuprofen, siç sugjerojnë shkencëtarët. Në thelb do të fashisje të gjitha ato minutat e punës dhe të largohesh më larg nga qëllimi i palestrës.

Burimi: Bright Side