MENU
klinika

Të gjitha ndodhen në shtëpi

8 ilaçet që largojnë menjëherë dhimbjen e dhëmbit

09.09.2019 - 19:18

Një dhimbje dhëmbi është diçka që të gjithë kemi përjetuar të paktën një herë në jetën tonë.

Sipas një studimi, më shumë se 90% e të rriturve kanë pasur dhimbje të dhëmbëve aq sa për ta ështëbërë e padurueshme. Më poshtë do të njiheni me disa prej mënyrave rrethanore se sit i vini në ndihmë vetes tuaj nëqoftë se keni dhimbje të dhëmbit ose dhëmballës në mes të natës.

 Shpëlarja me uji me kripë

Uji me kripë është një dezinfektues natyral, dhe gjithashtu një ilaç i lehtë dhe efektiv për të kuruar një dhimbje dhëmbi. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të përzieni 1/2 lugë kripë në një gotë me ujë të ngrohtë dhe ta përdorni si larje goje. Gjithashtu parandalon ënjtjen dhe pastron zonën përreth dhimbjes së dhëmbit.

Vaj karafil ose karafil

Karafili ka qenë një prej trajtuesve në vite të dhëmbëve, pasi ka eugjenol, i cili është një antiseptik natyral. Përdorni një sasi të vogël karafil pluhur në dhëmb ose përtypni gjithë karafilIn pak për të lëshuar vajin e saj. Gjithashtu, mund të përdorni një sasi vërtet të vogël të vajit të karafilit (rreth 2 pika) dhe ta vendosni atë në zonën e prekur deri sa të qetësohet dhimbja.

kolana e librave

Kompresë e ftohtë

Një kompresë e ftohtë është efektive për çdo lloj dhimbje që mund të përjetoni. Përdorni një pako akulli ose vendosni akull në një qese plastike dhe mbështilleni me një leckë të hollë, vendoseni këtë në dhëmbin që ju dhemb për 15 minuta për të mpirë nervat. Gjithashtu zvogëlon inflamacionin dhe ënjtjen.

Hudhër

Hudhra është e njohur dhe përdoret për vetitë e saj medicinale. Ajo vret bakteret e dëmshme dhe funksionon si qetësues i dhimbjes. Mënyra më e mirë për ta përdorur atë është ose të bëni një paste prej saj dhe ta vendosni atë në zonën e prekur ose mund ta përtypni ngadalë. Ju mund ta përsërisni këtë trajtim natyral për disa ditë derisa dhimbja të jetë larguar.

Burimi: Bright Side