MENU
klinika

Deklarata e talibanëve

“Anulimi i marrëveshjes, më shumë jetë të humbura për SHBA”

09.09.2019 - 09:08

Donald Trump thotë se ai ka anuluar bisedimet e fshehta të paqes në Afganistan të planifikuara për të dielën që do ta kishin sjellë atë ballë për ballë me krerët e Talibanëve në Camp David, dhe grupi militant islamik paralajmëroi të dielën se dëbimi do të thoshte humbje e më shumë jetëve amerikane.

Presidenti amerikan të shtunën në mbrëmje deklaroi se ai kishte “ndërprerë” negociatat pasi talebanët ishin përgjegjës për një shpërthim në Kabul që vrau 12 njerëz duke përfshirë një ushtar amerikan të enjten.

“Nëse ata nuk mund të bien dakord për armëpushim gjatë këtyre bisedimeve shumë të rëndësishme për paqen, dhe madje do të vrisnin 12 njerëz të pafajshëm, ata me siguri nuk do të kenë fuqinë për të negociuar një marrëveshje kuptimplotë sidoqoftë.”

Zbulimi i bisedimeve të planifikuara dhe anulimi i tyre i menjëhershëm lënë me pikëpyetje të ardhmen e bisedimeve të paqes që synojnë të përfundojnë përfshirjen amerikane në Afganistan, një premtim i fushatës së Trump.

Talibanët paralajmëruan të dielën se anulimi nënkuptonte se më shumë jetë amerikane do të humbnin, ndërsa Shtetet e Bashkuara premtuan të vazhdonin presionin ushtarak ndaj militantëve.

Zabihullah Mujahid, një zëdhënës i Talibanëve, tha “Kjo do të çojë në më shumë humbje për SHBA,”. “Besueshmëria e saj do të ndikohet, qëndrimi i saj kundër paqes do t’i ekspozohet botës, humbjet për jetën dhe pasuritë do të rriten.”

Grupi militant u zotua të vazhdojë xhihadin, por la të hapur mundësinë e rifillimit të negociatave. “Nëse bisedimet zgjidhen në vend të luftës, ne jemi të përkushtuar për atë deri në fund,” thanë ata.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pak para 18-vjetorit të 11 shtatorit

Trump anulon bisedimet për paqe me Afganistanin

Deklarata e presidentit amerikan

“Afganistani, laborator për terroristët”