MENU
klinika

Editorial i New York Times

As Kina, as SHBA nuk i kuptojnë protestuesit në Hong-Kong

04.09.2019 - 10:10

Vera e nxehtë e protestave në rrugët e Hong-Kongut ka hyrë në javën e saj të 13-të, intensiteti i demonstratave po rritet, me qindra arrestime, retë gazit lotsjellës, etj.

Me çdo javë që kalon, ajo që filloi si një protestë popullore kundër një ligji të propozuar për ekstradim ka evoluar në një luftë për shpirtin e Hong-Kongut.

Autoritetet e Hong-Kongut kishin shpresuar se fillimi i vitit shkollor do të merrte një pjesë të energjisë nga protestat, por me sa duket kanë ndihmuar në mbajtjen e protestuesive në rrugë.

Shefja ekzekutive e Hong Kong-ut, Carrie Lam, që besohej se do të jepte dorëheqjen por që eprorët e saj në Pekin nuk e lanë të shkonte, ka shumë të ngjarë të devijojë kërkesat e protestuesve. Dhe edhe nëse ajo do të mund të negocionte me protestuesit, lëvizja e tyre është pa udhëheqës, duke e bërë të paqartë me kë do të flasë.

Pyetja e madhe që varet nga qyteti, është dhe se sa protestë do të durojë Pekini para se të ndërmarrë veprime të drejtpërdrejta.

Në mënyrë të pashmangshme, kjo të kujton masakrën e Tiananmenit. Por kjo ishte 30 vjet më parë, përpara se Kina të shndërrohej në një qendër ekonomike me shtrirje globale, të aftë për të zhvilluar një luftë tregtare me Shtetet e Bashkuara dhe për të hedhur poshtë kritikat nga Britania.

Sigurisht, udhëheqësi i Kinës, Xi Jinping, duhet të jetë në detyrë.

Përqendruar ideologjikisht tek ideja “Një Kinë”, Kina kontinentale duket e paaftë për të kuptuar atë që duan vërtet protestuesit e Hong-Kongut. Kina pa dyshim ka një mori informacioni nga zyrtarë, spiunë dhe informatorë, por pushtetarët ndoshta dëgjojnë atë që duan të dëgjojnë, se shumica e njerëzve të Hong-Kongut janë të kënaqur me prosperitetin dhe lirinë e tyre.

Por protestuesit e Hong-Kongut nuk po bëjnë një revolucion me ngjyra. Qëllimi i tyre nuk është ndonjë ideal abstrakt i demokracisë, por një mënyre jetese.

 

Në të kaluarën, Shtetet e Bashkuara pritej të ndërhynin si kampioni më i madh në botë i të drejtave të njeriut. Mjerisht, Presidenti Trump deri më tani i ka trajtuar protestat e Hong Kongut kryesisht si një devijim nga lufta e tij tregtare me Kinën, në një moment duke i thënë Xi se Shtetet e Bashkuara nuk do të ndërhyjnë në atë që bëri Kina në Hong-Kong.

Përgjigja më e mirë, nga Trump dhe të gjithë të tjerët që kujdesen për demokracinë, është të qëndrojnë me njerëzit e Hong Kongut, të cilët nuk dëshirojnë asgjë më shumë se një ndryshim në mënyrën e qeverisjes së tyre.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN