MENU
klinika

Atentat Florenc Çapjas

Prokuroria kërkon 22 vite burg për Hasanpapajn

18.09.2019 - 12:01

Prokuroria e Elbasanit ka kërkuar sot vite burg për Shkëlzen Hasanpapajn, i cili akuzohet se ka tentuar të vrasë me armë Florenc Çapjan dhe Bledar Mucen në 2016. Ngjarja ndodhi në qershor pranë ish-kirurgjisë të Elbasanit.

Teksa sulmoi me breshëri plumbash në drejtim të mjetit tip ‘Golf’, mbetën të plagosur 3 persona, mes tyre dhe një ish-police.

Shkëlzen Hasanpapaj është i dyshuar për veprat penale të “Vrasjes në rrethana cilësuese”, mbetur në tentativë dhe “mbajtje pa leje e armëve luftarake”.

Hasanpapaj pas ngjarjes është larguar në drejtim të Holandës, ndërsa u arrestua nga policia dhe më pas u ekstradua në Shqipëri.