MENU
klinika

Konflikti SHBA-Iran

Erdogan e zgjodhi cilën anë do të mbajë…

28.09.2019 - 11:48

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan të premten vazhdoi përplasjejet me Uashingtonin mbi Iranin. Erdogan po përjashton kategorikisht zbatimin e sanksioneve amerikane që synojnë ta vendosin Iranin në një vështirësi ekonomike.

“Është e pamundur për ne të anullojmë marrëdhëniet me Iranin në lidhje me naftën dhe gazin natyror. Ne do të vazhdojmë të blejmë gazin tonë natyror nga atje”, u tha Erdogan të premten gazetarëve, ndërsa kthehej nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara. Turqia është importuesi i dytë më i madh i gazit natyror në Iran.

“Rëndësia e këtij njoftimi është ekonomike,” tha eksperti iranian Jamshid Assadi i Shkollës së Biznesit Burgundy të Francës.

Presidenti Donald Trump vendosi sanksione gjithëpërfshirëse ndaj Teheranit pas tërheqjes së Shteteve të Bashkuara nga një marrëveshje bërthamore ndërkombëtare me Iranin. Duke zbatuar një “fushatë presioni maksimal” nga Trump, zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë treguan se ata duan të shkurtojnë eksportet e energjisë në Iran.

Erdogan pranoi se sanksionet e SHBA-së janë duke ndikuar në tregtinë me Iranin, duke thënë se kompanitë private turke kanë zvogëluar blerjet e naftës nga kombi islamik për të shmangur masat ndëshkuese.

Edhe kështu, presidenti turk është duke u zotuar të rritë tregtinë bilaterale. “Për këtë çështje ne do t’i vazhdojmë marrëdhëniet tona me Iranin,” tha Erdogan.

kolana e librave

Javën e kaluar, Erdogan thuhet se diskutoi me Presidentin iranian Hasan Rouhani një qëllim të trefishimit të tregtisë dypalëshe, e cila aktualisht është 10 miliardë dollarë. Diskutimet u përqëndruan në mënyrat e përdorimit të monedhave vendase, lira turke dhe rialit Iranian, si një mjet për të shmangur sanksionet e SHBA-së që ndalojnë përdorimin e dollarit në transaksionet tregtare me Iranin.

Erdogan i tha Fox News të Mërkurën, “Sanksionet janë shmangur në të kaluarën. Unë, e di se sanksionet nuk kanë zgjidhur kurrë asgjë.”

I pashoqëruar, Erdogan u tha gazetarëve të premten se ishte në dijeni që mund të kishte masa ndëshkuese nga Uashingtoni.

Mbështetja e fortë e Teheranit nga ana e Ankarasë vjen ndërkohë që Erdogan po përpiqet të ketë mbështetje rajonale për planin e tij për të riatdhesuar dy milion refugjatë sirianë.

Erdogan parashikon zhvendosjen e refugjatëve në një të ashtuquajtur “zonë të sigurt” në veri-lindje të Sirisë që aktualisht kontrollohet nga YPG. Ankaraja i konsideron YPG-në si terroristë, dhe forcat turke janë gati të shtyjnë milicinë 40 kilometra larg nga kufiri i Turqisë.

Duke folur në Ankara në fillim të këtij muaji, Rouhani këmbënguli që refugjatët të ktheheshin në qytetet e tyre të lindjes, jo të riatdhesoheshin masivisht.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen