MENU
klinika

Dsikutimet e liderëve

Erdogan-Putin-Rouhani, së shpejti samiti i pestë për Sirinë

16.09.2019 - 12:54

Presidenti i Turqisë do të presë homologët e tij rusë dhe iranianë në Ankara për të diskutuar mbi zhvillimet në Sirinë e shkatërruar nga lufta.

Rexhep Tajip Erdogan, Vladimir Putin dhe Hassan Rouhani pritet të zhvillojnë takime kokë më kokë përpara samitit të së hënës për konfliktin Sirian, i pesti i tyre që nga viti 2017.

Më vonë, ata do të flasin me gazetarët në një konferencë përmbyllëse për shtyp me qëllim prezantimin e një deklaratë e përbashkët.

Ndërsa Irani dhe Rusia kanë qenë mbështetës të vendosur të presidentit sirian Bashar al-Asad, duke e ndihmuar atë të rimarrë kontrollin mbi pjesën më të madhe të territorit të humbur në luftë, Turqia ka mbështetur fraksione të ndryshme rebele.

Jamal El Shayyal i Al Jazeera, duke raportuar nga Ankara, tha se secili vend ka “interesat e tij specifike, por edhe shqetësimet”. Për Turqinë, çështja e refugjatëve sirianë ka qenë më e rëndësishmja, tha Shayyal.

“Ajo është bërë pjesë e diskutimit politik të brendshëm,” tha ai. Dhe si Rusia, Irani “harxhoi shumë para dhe … burime” për të mbështetur Asadin në Siri, shtoi Shayyal. Turqia është gjithashtu e shqetësuar nga përparimi i vazhdueshëm i forcave siriane në rajon, i mbështetur nga fuqia ajrore ruse, megjithë një seri marrëveshjesh të brishta të armëpushimit.

Sulmet ajrore ruse kanë vazhduar në rajon, shtëpia e rreth tre milion njerëzve, megjithë armëpushimin e fundit midis Ankarasë dhe Moskës më 31 gusht.

Kombet e Bashkuara thonë se të paktën 500,000 njerëz janë mbledhur pranë kufirit me Turqinë, shumë prej të cilëve janë zhvendosur tashmë nga zonat e kapura më parë nga forcat besnike të al-Asad.

Presidenca Turke tha që udhëheqësit të hënën do të diskutojnë zhvillimet e fundit në Siri, si dhe “sigurimin e kushteve të nevojshme për kthimin vullnetar të refugjatëve dhe diskutimin e hapit të përbashkët që do të bëhet në periudhën në vijim me qëllim arritjen e një zgjidhjeje të qëndrueshme politike “.

Erdogan më parë paralajmëroi që vendi i tij mund të rihapë rrugën për refugjatët dhe migrantët në Evropë nëse nuk merr mbështetje të përshtatshme ndërkombëtare për t’i mundësuar asaj të përballojë miliona refugjatë në Turqi.

Ndërkohë, Moska mezi pret të shohë përparim në krijimin e një komiteti kushtetues për të mbikëqyrur fazën tjetër të zgjidhjes politike në Siri.

Kjo do t’i jepte Putinit një fitore politike për t’i shtuar fitoret e saj ushtarake, tha Dareen Khalifa, analist i lartë i Sirisë në Grupin Ndërkombëtar të Krizave, duke shtuar se pritjet duhet të mbeten të ulëta.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN