MENU
klinika

Zbuloni nga se shkaktohen?

Gunga të verdha, zbokth, kore?

23.09.2019 - 18:57

Dermatiti  Seborrheik është inflamacion kronik që bën që të formohen masa të varura mishi, të verdha, të yndyrshme dhe me zbokth në lëkurën e kokës dhe fytyrës, përgjatë vijës së flokëve, rreth veshëve dhe herë pas here në zona të tjera.

Shkaku është i panjohur, por numri i kërpudhave Malassezia, një organizëm normalisht i pranishëm në lëkurë, luan një rol. Dermatiti Seborrheik shfaqet më shpesh në foshnje, zakonisht brenda 3 muajve të parë të jetës, adoleshencë, dhe në ata të moshës 30 deri në 70 vjeç. Crregullimi  është më i zakonshëm tek burrat, shpesh ndodh në familje dhe është më i keq në mot të ftohtë. Stresi emocional ose fizik duket se përkeqëson dermatitin seborheik.

zbokth
zbokth

Një formë e dermatitit seborrheik ndodh gjithashtu në rreth 85% të njerëzve me SIDA. Dermatiti Seborrheic është gjithashtu i zakonshëm në mesin e njerëzve me sëmundje Parkinson.

  • Simptomat

Dermatiti Seborrheik zakonisht fillon gradualisht, duke shkaktuar shkallëzim të thatë ose të yndyrshëm të kokës (zbokth), ndonjëherë me kruajtje, por pa humbje të flokëve. Në raste më të rënda, gunga të verdha deri në të kuqërremta të ngritura shfaqen përgjatë vijës së flokëve, prapa veshëve, në kanalin e veshit, në vetullat, në urën e hundës, rreth hundës, në gjoks, në sqetull dhe në pjesën e sipërme të shpinës.

Në foshnjat më të reja se 1 muaj, dermatiti seborrheik mund të prodhojë një skuqje të kokës, gunga të verdha  dhe nganjëherë shkallëzim të verdhë pas veshëve dhe puçrrave të kuqe në fytyrë. Shpesh, një skuqje e butë e qafës shoqëron skuqjen e kokës.

  • Diagnoza

Vendndodhja dhe pamja e lëkurës së prekur

Mjekët e bazojnë diagnozën e dermatitit seborrheik në vendndodhjen dhe pamjen e lëkurës së prekur.

  • Trajtimi

Shampot, kremrat antifungalë, kremrat kortikosteroide dhe ndonjëherë frenuesit e kalcinesurinës

Të rriturit dhe fëmijët më të mëdhenj

Në të rriturit dhe fëmijët më të mëdhenj, koka  mund të mjekohet me një shampo që përmban zink piritione, sulfid seleni, acid salicilik dhe squfur, ose katran. Personi zakonisht përdor shampon medicinal çdo ditë  derisa kontrollohet dermatiti dhe më pas dy herë në javë.

Kremi i ketokonazolit (një ilaç antifungal) është shpesh efektiv gjithashtu. Korja e trashë dhe gungat, nëse janë të pranishme, mund të lirohen me aplikimin gjatë natës të locioneve kortikosteroide ose acidit salicilik nën një kapele dushi.

Shpesh, trajtimi duhet të vazhdojë për shumë javë. Nëse dermatiti kthehet pasi të ndërpritet trajtimi, trajtimi mund të riniset. Kortikosteroidet topike përdoren gjithashtu në kokë dhe zona të tjera të prekura. Në fytyrë, duhet të përdoren vetëm kortikosteroide të butë, siç është hidrocortizoni 1 deri 2.5%. Edhe kortikosteroidet e butë duhet të përdoren me kujdes, sepse përdorimi afatgjatë mund të hollojë lëkurën dhe të shkaktojë probleme të tjera. Frenuesit e kalcinurinës (pimecrolimus dhe tacrolimus) përdoren gjithashtu, veçanërisht për terapi afatgjatë.

  • Foshnjat dhe fëmijët e vegjël

Tek foshnjat, koka lahet çdo ditë me shampo të butë për fëmijë, dhe 1 deri në 2.5% krem hidrocortizon ose vaj fluocinolone 0.01% mund të aplikohet  në lëkurën e kokës ose fytyrën. Kremrat antifungalë si ketokonazoli 2% ose ekonazoli 1% mund të ndihmojnë në raste të rënda.

Për fëmijët e vegjël që kanë një skuqje të trashë me luspa në lëkurën e kokës, vaji mineral, vaji i ullirit ose një xhel ose vaj kortikosteroid mund të aplikohen  butësisht në zonën e prekur me një furçë dhëmbësh të butë gjatë gjumit.