MENU
klinika

‘Një mal’ me këshilla për ju

Ja si të dalloni nga çfarë insekti jeni pickuar

17.09.2019 - 22:13

Pranë një pishine, në një shteg malor, në oborrin e shtëpisë së mikut tuaj, dhe madje edhe në shtratin tuaj – ato fshihen kudo dhe presin të ju pickojnë.

Shpesh, ne as nuk shohim saktësisht se cili insekt na ka pickuar, ka vetëm një dhimbje apo një hematomë të kuqe në lëkurën tonë dhe ndjenjën e bezdisshme të shqetësimit të vazhdueshëm.

 

Merimangë

Si duket: Shumica e pickime të merimangave nuk janë të rrezikshme dhe do të lënë vetëm një shenjë të vogël të kuqe të fryrë në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, disa merimangat shtëpiake mund të jenë vdekjeprurëse. Për shembull, 2 shenjat e birrës janë zakonisht shenja e një kafshimi të merimangës së vejushës së zezë, ndërsa një gungë e kuqe me një flluskë të vogël të bardhë që i ngjan një mavijosje mund të jetë shenja e një kafshimi merimangash të mbyllur kafe.

Mushkonja

Si duket: pickimet e mushkonjave njihen nga të gjithë – ato janë gunga të fryrë, të fortë, të kuq dhe shumë kruajtës me një pikë në mes, që shfaqen disa minuta pas pickimit. Mundohuni të mos gërvishtni zonën e prekur për të zvogëluar rrezikun e infeksionit.

Lani kafshimet me sapun dhe ujë dhe aplikoni një paketë të ftohtë.

kolana e librave

Mund të provoni gjithashtu të aplikoni aloe vera, një pastë sode buke dhe mjaltë, ose të bëni një banjë të freskët pa sapun për të lehtësuar kruajtjen.

Plesht

Si duket: Pickimet zakonisht shfaqen në grupe prej 3 ose 4 në pjesën e poshtme të trupit tuaj rreth këmbëve, kyçeve të këmbës ose duarve. Vetë kafshimet janë shumë të vogla dhe duken si njolla të kuqe. Si rregull, ata janë të dhimbshëm dhe tejet kruarës.

Aplikoni akull ose ujë të ftohtë për të parandaluar ënjtjen dhe inflamacionin.

Ndaloni kruajtjen me krem ​​ose locion. Nëse ata nuk japing efekt, provoni një antihistaminë me gojë.

Burimi: Bright Side