MENU
klinika

Profil/ Njihuni me sekretet e Rihanna-së

Jeton duke ngrënë fruta dhe me muzikë të mirë

27.09.2019 - 19:49

Robyn Rihanna Fenty lindi më 20 shkurt 1988, është e njohur me emrin Rihanna, është një këngëtare e pop muzikës nga Barbadosi.Robyn Rihanna Fenty (/ riænə /; lindur më 20 shkurt 1988) është një këngëtare, shkrimtare dhe aktore Barbadian. Lindur në Saint Michael dhe rritur në Bridgetown, ajo së pari hyri në industrinë e muzikës duke regjistruar kaseta demo nën drejtimin e producentit rekord Evan Rogers në 2003. Ajo përfundimisht nënshkroi një kontratë regjistrimi me Def Jam Recordings pas audicionit për presidentin e atëhershëm, hip hop Prodhuesi dhe reperi Jay Z. Në vitin 2005, Rihanna bëri famë me albumin e saj të debutuar në muzikën “Muzika e Diellit” dhe “A Girl like Me” (2006), e cila u paraqit në 10 të Top Billboard 200 dhe Respektivisht prodhuan njëshe “Pon de Replay” dhe “SOS”.

Ajo mori kontrollin krijues për albumin e tretë të saj në studio, Good Girl Gone Bad (2007) dhe miratoi një imazh publik si simbol të seksit ndërsa reinventonte muzikën e saj. “Umbrella” u bë një sukses i madh në karrierën e saj, pasi ajo fitoi çmimin e saj të parë Grammy për Best Rap / Sung Collaboration me Jay Z në vitin 2008. Pas lëshimit të katër albumeve të njëpasnjëshme në platinum, duke përfshirë fituesin Grammy Unapologetic (2012 ), Ajo u njoh si një ikonë pop. Albumi i saj i tetë i studios Anti (2016) dhe “Plani” i tij kryesor kanë arritur numrin një në Billboard 200 dhe Hot 100. Shumë prej këngëve të saj janë në mesin e  më të shiturave të të gjitha kohërave, përfshirë këtu edhe single “Umbrella”, “Disturbia”, “Vetëm Vajza (Në Botë)”, “S & M”, “Ne Gjetëm Dashurinë”, “Diamante” dhe “Qëndroni” në të cilën ajo është artisti kryesor dhe bashkëpunimet e saj ” Jeto Jetën tënde “(me TI),” Duaje Rrugën Tuaj “dhe” Përbindëshin “(të dy me Eminemin).

 

Me shitjet që tejkalojnë 230 milionë rekorde në mbarë botën, Rihanna është një nga artistët më të shitur të të gjitha kohërave. Rihanna është artistja më e re dhe në Billboard Hot 100 u emërua artistja e këngëve digjitale të dekadës së 2000-të dhe artistja më e mirë Hot 100 e dekadës së 2010-ës nga Billboard. Midis çmimeve dhe pranimeve të shumta, Rihanna ka fituar tetë çmime Grammy, dymbëdhjetë çmime të muzikës amerikane, dymbëdhjetë çmime Billboard Music dhe çmimin inaugurues Icon në American Music Awards 2013. E njohur gjerësisht për reinventimin e stilit të saj, Çmimin nga Këshilli i Dizajnuesve të Mjeshtërave të Amerikës në 2014. Forbes e renditi Rihannën të famshëm të katërt më të fuqishëm të vitit 2012 dhe u emërua një nga “100 njerëzit më me influencë” të kohës më vonë atë vit.

Rihanna u rrit në qytetin e Bridgetown, Barbados

Robyn Rihanna Fenty lindi më 20 shkurt 1988, në Saint Michael, Barbados. Nëna e saj, Monica (Braithwaite), është një kontabilist në pension i sfondit Afro-Guyanese dhe i ati i saj, Ronald Fenty, është një mbikëqyrës i magazinës me prejardhje afrobaradiane dhe irlandeze.

Rihanna ka dy vëllezër, Rorrey dhe Rajad Fenty, dhe dy gjysmë motra dhe një gjysmë vëlla nga babai i saj, secili i lindur nga nënat e ndryshme nga marrëdhëniet e tij të mëparshme.

Ajo u rrit në një shtëpi njëkatëshe me tre dhoma gjumi në Bridgetown dhe shiti rrobat me të atin në një tezgë në rrugë. Fëmijëria e Rihannës u ndikua thellë nga varësia e babait të saj për të perdorur kokainën dhe alkoolin që kontribuoi në martesën e tendosur të prindërve të saj.

Si një fëmijë, ajo shkoi nëpër shumë skanime të spitale për dhimbjet e kokës torturuese që vuajti: “Mjekët madje mendonin se kishte një tumor, sepse ishte aq intensive”. Deri në moshën katërmbëdhjetë vjeç, prindërit e Rihannës ishin divorcuar dhe shëndeti i saj filloi të përmirësohej.

Rihanna u rrit duke dëgjuar muzikë reggae dhe filloi të këndonte rreth moshës shtatë vjeçare. Ajo mori pjesë në Shkollën Fillore Shkollore Charles F. Broome dhe në Shkollën e Lartë Combermere, ku studjoi së bashku me kriketologët e ardhshëm të Anglisë Chris Jordan dhe krikettari i West Indies Carlos Brathwaite. Rihanna ishte një kadet i ushtrisë në një program nën-ushtarak; Këngëtarja-kompozitori Shontelle ishte rreshteri i saj i stërvitjes.  Edhe pse fillimisht donte të mbaronte shkollën e mesme, ajo zgjodhi të ndiqte një karrierë muzikore.

Në vitin 2003, Rihanna formoi një treshe muzikore me dy shokë të saj të klasës.  Ajo u zbulua në vendin e saj në Barbados nga producentja amerikane Evan Rogers. Pa një emër apo ndonjë material, grupi i vajzës arriti të lëshojë një provë me Rogers.

Rihanna eshte nje kengetare e mire e hip-hopit amerikan. Ajo ka pasur plote suksese ne tere boten me kengen e saj. Kenga e saj “‘Work” i dha nje sukses nderkombetar. Krenare per nje vajze si ajo.

Në moshen 16 vjeçare është shpërngulur në Shtetet e Bashkuara.Ajo me pas ka nënshkruar një kontratë me Def Jam Recordings.

Në 2005, Rihanna publikoi albumin e saj debutues, Muzika e Diellit, e cila arriti kulmin në shkallën e dhjetë më të lartë e chart Billboard 200 dhe karakteristika Billboard Hot 100 goditi vetëm “pon de replay”. Më pak se një vit më vonë, ajo lëshuar albumin e saj të dytë në studio, A Girl Like Me (2006), i cili arriti kulmin brenda pesë lartë e chart albume Billboard, dhe prodhuar së pari një numër të saj të SHBA goditi të vetëm, “SOS”, si dhe Billboard Hot 100 entries dhjetë “Unfaithful” dhe “Break It Off”.

Albumi i tretë Rihanna’s studio, Good Girl Gone Bad (2007), ku kulmin në numrin dy në Billboard 200, paraqiti pesë dhjetë hits përfshirë tre numri i SHBA e goditur teke-“Umbrella”, “Take a Bow” dhe “Disturbia”, dhe goditi në të gjithë botën “Don’t Stop the Music”. Ky album u propozua për nëntë Grammy Awards, duke fituar Best Rap / Sung Bashkëpunimi për “Umbrella”, e cila përmban Jay-Z. albumin e saj të katërt në studio, Vlerësuar R, u lirua në nëntor 2009, dhe i thatë në numrin katër në Billboard 200. i parë tre teke, “Russian Roulette”, “Hard” dhe “Rude Boy” i thatë brenda dhjetë krye të Billboard Hot 100, me “Rude Boy” ku kulmin në numrin një të tillë.

Rihanna ka thënë se Madonna është idhulli i saj dhe influenca më e madhe për të,ajo thotë se dëshiron të jetë Madonna e zezë.Ajo gjithashtu ka thënë për Whitney Houston se ka pasur ndikim të madh për të.Disa nga artistët tjerë influental për Rihannën janë : Bob Marley, Mariah Carey, Janet Jackson, Beyoncé, Alicia Keys, Celine Dion, Brandy dhe Gwen Stefani Shoqja e saj me e mire dhe njeheresh fotografja e saj quhet Melissa Forde.

Këngët më të njohura

 • 2005 Pon de replay
 • 2005 If it’s Lovin that you want
 • 2006 SOS
 • 2006 Unfaithful
 • 2006 We ride
 • 2006 Break it off – me Sean Paul
 • 2007 Umbrella – me Jay-Z
 • 2007 Shut up and drive
 • 2007 Hate that I love you
 • 2007 Don’t stop the music
 • 2008 Take a Bow
 • 2008 If I never see your face again – me Maroon 5
 • 2008 Disturbia
 • 2008 Live your life – me T.I.
 • 2008 Rehab
 • 2009 Run this Town – me Jay-Z dhe Kanye West
 • 2009 Russian Roulette
 • 2009 Wait your Turn
 • 2009 Hard – me Jeezy
 • 2010 Rude Boy
 • 2010 Rockstar 101 (Veç SHBA)
 • 2010 Te Amo
 • 2010 Love the way you lie
 • 2010 Who’s that chick?
 • 2010 Only Girl (In the World)
 • 2010 What’s my Name – me Drake
 • 2011 S&M
 • 2011 Man Down
 • 2011 California King Bed
 • 2011 Cheers (Drink to that)
 • 2011 We Found Love
 • 2012 You Da One
 • 2012 Talk That Talk
 • 2012 Where have you been
 • 2012 Diamonds
 • 2013 Stay
 • 2013 Right Now
 • 2013 The Monster – me Eminem
 • 2013 Pour it up
 • 2013 What Now
 • 2014 Can’t Remember to Forget you – me Shakira
 • 2014 Jump
 • 2016 Work – me Drake
 • 2016 Kiss It Better
 • 2016 Needed Me
 • 2017 Wild Thoughts

Albumet

 • 2005 Music of the Sun
 • 2006 A Girl like Me
 • 2007 Good Girl Gone Bad
 • 2009 Rated R
 • 2010 Loud
 • 2011 Talk that Talk
 • 2012 Unapologetic

Fakte interesante për Rihanna

1. Gjithçka që ndodh në jetën e Rihanna-s  është në fokusin e të gjithëve, e ndërsa shumë nga sekretet e saj janë zbuluar me kohën, ka edhe shumë të tjera që mediat ndërkombëtare rozë i kanë zbuluar me vështirësi, e disa prej tyre janë ende të pakonfirmuara.

Si për shembull romanca e saj e hershme me Jay Z gjatë kohës që reperi ishte i martuar me Beyonce Knowles, apo marrëdhënia e saj shumë e komentuar me Leonardo Di Caprio-n, të cilin thuhet se Rihanna e ka përshkruar si të dashurin më të mirë që ka pasur ndonjëherë. Por, të tjera detaje interesante për këngëtaren ndoshta nuk i keni dëgjuar më parë dhe do t’i zbulojmë bashkë në vazhdim.

2. Emri i saj i vërtetë është Robin Rihanna Fenti dhe në fëmijëri askush nuk e ka quajtur Rihanna.

3. Më 1 shkurt të vitit 2008, Barbadosi ka vendosur që të shpall si ditën nacionale të Rihanna-s, për nder të këngëtares së famshme.

4. Rihanna i ka siguruar këmbët e saj për një milion dollarë, pasi siç ka thënë ajo, këmbët janë arma e saj më e fortë.

5. Me siguri se nuk e dini se ajo nuk e pëlqen ushqimin me erëza dhe as perimet. Rihanna insiston se jeton vetëm duke ngrënë fruta të ndryshme.

6. Është interesant fakti që shkencëtarët thonë se dhimbjet pas operacionit durohen shumë më lehtë duke dëgjuar këngët e Rihannas.

7. Në trupin e këngëtares gjenden 20 tatuazhe dhe Rihanna nuk planifikon të ndalet në këtë drejtim.

8. Gjatë adoleshencës Rihanna ka qenë një vajzë e vrazhdë dhe shpesh i thonin se është mashkullore.