MENU
klinika

Ja disa prej zgjidhjeve

Këmbë të enjtura, thonjë të verdhë dhe të tjera problem?

10.09.2019 - 20:24

Nuk është e nevojshme të shkoni te një spa profesionale për të marrë një trajtim që do t’ju japë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Trajtimi i këmbëve mund të përgatitet me shumë pak shpenzime dhe me përbërës që mund të gjenden në çdo familje (ata rrallë kërkojnë më shumë se 5 gjëra).

Këto ilaçe mund të stimulojnë qarkullimin e gjakut, të ndihmojnë në shërimin e sëmundjeve të caktuara dhe të kenë një efekt të fuqishëm në mendjen dhe trupin tuaj.

Banja kontrasti për këmbët e enjtura

Temperaturat e ndryshme të ujit do të funksionojnë shumë në nxitjen e qarkullimit më të mirë të gjakut në këmbë. Megjithëse, sigurohuni që uji që përdorni nuk është shumë i nxehtë. Merrni 2 kova dhe mbushni gjysmën e të parës me ujë të nxehtë dhe gjysmën e dytë me ujë të ftohtë. Fusni këmbët në ujë të nxehtë për 10 minuta, pastaj vendosini për 10-12 minuta të tjera në kovën me ujë të ftohtë. Kthehuni përsëri në ujin e nxehtë dhe mbajini këmbët atje për 5 minuta të tjera.

Agrumet aromatike për të hequr qafe erën e këmbëve

Jo vetëm që kjo luftë e banjës do të nuhasë erë të keqe dhe djersë, por është gjithashtu një mënyrë e përsosur për të qetësuar dhimbjet e këmbëve. Shtoni një limon, dhe një portokall (të gjitha të prera plotësisht) në një banjë me këmbë me ujë të ngrohtë. Ndiqni me 4 pika vaj mente, 4 pika vaj pemë çaji dhe 3 lugë sode buke. Fusni këmbët në përzierje për rreth gjysmë ore.

Ilaçet bimore për tu rikuperuar pas një dite të gjatë në punë

Ky ilaç në shtëpi do të ndihmojë trupin të funksionojë siç duhet, veçanërisht pas shumë orësh të kaluar në këmbë ose ulur. Ndër shpërblimet që do të merrni do të jetë një detoksifikim dhe një lëkurë më e shëndetshme. Bimët aromatike gjithashtu bëjnë mrekulli për disponimin tuaj dhe ju ndihmojnë të relaksoheni plotësisht.

Bëni një banjë këmbësh me ujë të ngrohtë, shtoni 2 lugë gjelle Epsom ose kripë deti, 1 lugë sode buke, 1 lugë vaj ulliri ekstra të virgjër dhe çfarëdo barishte që ju preferoni – majdanoz, rozmarinë ose nenexhik. Ju mund të lidhni bimët brenda një shami, në mënyrë që banja juaj të qëndrojë e pastër.

kolana e librave

Banjë livando për të qetësuar muskujt e lënduar

Lavender dihet se është një qetësues natyral i dhimbjes. Kjo banjë do të ndihmojë në qetësimin e nyjeve të dhimbshme dhe sjelljen e lehtësimit të muskujve, ndërsa aroma e bukur do t’ju qetësojë mendjen.

Në një banjë me ujë të ngrohtë shtoni 1/2 filxhan kripë Epsom, 2 lugë sode buke dhe 6 pika vaj esencial të livandës. Thith këmbët tuaja atje për 15 deri në 30 minuta.

 

Banjë me lëng limoni për thonjtë e verdhë

Ndërsa vetë njomja freskuese nga limoni mund të ndihmojë në largimin e njollave të verdha nga thonjtë, ia vlen të dini se fërkimi i drejtpërdrejt i feta limoni në zonat me probleme është gjithashtu një trajtim i mirë në këtë rast.

Për një banjë shtoni një lugë gjelle lëng limoni të freskët në ujë dhe thjesht njomni gishtat e këmbëve në përzierje.

Burimi: Bright Side