MENU
klinika

Deklaratat

Kremlini, i frikësuar nga publikimi i bisedave Trump-Putin

27.09.2019 - 18:48

Një zëdhënës për Kremlin shprehu shqetësimin se SHBA mund të botojë transkriptime të thirrjeve midis Presidentit Trump dhe Presidentit Rus Vladimir Putin pas publikimit këtë javë të një bisede midis Trump dhe Presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky.

Associated Press raportoi se një zëdhënës i Kremlin u tha gazetarëve në një thirrje për shtyp se një veprim i tillë mund të dëmtojë marrëdhëniet tashmë “të trazuara” SHBA-Rusi.

“Ne do të dëshironim të shpresonim se nuk do të arrijë deri në atë pikë në marrëdhëniet tona, të cilat tashmë shqetësohen nga shumë probleme,” tha Dmitry Peskov.

Publikimi i bisedës së Trump me Zelensky ka shtuar presionin e demokratëve për procedurat e shkarkimit, dhe Pelosi njoftoi të martën se do të bënin kërkesë zyrtare për këtë.

kolana e librave

Demokratët kanë akuzuar Trump për presion të padrejtë ndaj Zelenskyt për të filluar një hetim ndaj ish-zëvendëspresidentit Joe Biden.

Republikanët dhe aleatët e Shtëpisë së Bardhë kanë mohuar që Trump ishte i përfshirë në ndonjë keqbërje, dhe argumentojnë se nuk ekziston asnjë provë që tregon se Trump ushtroi presion ndaj Zelenskyt për të filluar hetimin.

Biden mbetet kandidati kryesor në fushatën presidenciale të Partisë Demokratike për vitin 2020 dhe ka akuzuar Trump për abuzim të detyrës.