MENU
klinika

Pse nuk u lejuan?

Kthehen në Rinas 104 shqiptarë, policia jep detajet

10.09.2019 - 14:46

Rreth 104 shtetas shqiptarë janë riatdhesuar, pasi kishin shkelur rregullat e qëndrimit në BE dhe kishin kërkuar azil.

Një tjetër operacion riatdhesimi i shtetasve, që kanë kërkuar azil apo kanë shkelur rregullat e qëndrimit në hapësirën Schengen, është finalizuar ditën e sotme në bashkëpunim me Francën, Belgjikën dhe Gjermaninë.

Mesditën e sotme nëpërmjet dy charterave nga Franca dhe Gjermania, në kuadër të fluturimit të përbashkët evropian organizuar nga Franca, Belgjika dhe Gjermania në bashkëpunim me FRONTEX, si dhe me mbështetjen e eskortës shqiptare, u riatdhesuan 104 shtetas shqiptarë, nga të cilët: 15 shtetas nga Franca, 5 nga Belgjika dhe 84 nga Gjermania.

kolana e librave

Operacionet e riatdhesimit do vijojnë edhe në javët e ardhshme dhe në këtë kontekst, Policia e Shtetit apelon edhe një herë të gjithë shtetasit shqiptarë që udhëtojnë për në vendet e BE-së, të respektojnë rregullat e lëvizjes në hapësirën Schengen, si dhe të mos provojnë të kërkojnë azil, pasi shanset për ta fituar janë zero.

Në pikat e kalimit kufitar, Policia Kufitare do vijojë të aplikojë masat shtesë të marra për parandalimin e azilkërkimit, duke vijuar me kontrollet rigoroze në drejtim të verifikimit të dokumentacionit dhe plotësimit të kushteve për të udhëtuar në vendet e BE-së, si dhe të kontrollit më të rreptë të kufirit jeshil.

Katër “sekretet” e Singaporit kundër epidemisë

Shansi i humbur i Europës në mbrojtjen nga koronavirusi

"Çfarë do të thotë të jesh pjesë e Europës?"

Leksion për ‘Evropën e pasur’ nga ‘Shqipëria e vogël’

Flet eksperti kinez për koronavirusin

Ku gabuan dhe gabojnë Europa dhe SHBA?

Shkon në 212 numri i të prekurve

Koronavirusi/ Thellohet bilanci, 15 raste të reja