MENU
klinika

"Kemi pasur shumë kritika..."

‘Librat falas të zhgarravitur’, Shahini: Janë disa prindër që…

14.09.2019 - 18:43

Vetëm një ditë na ndajnë nga fillimi i vitit të ri shkollor dhe ministrja e Arsimit, Besa Shahini, ftuar në emisionin ‘Kjo javë’ ka folur për nismën e marrë për dhënie e librave falas.

Shahini ka folur edhe për ankesat e prindërve, të cilët janë paraqitur të shqetësuar sepse fëmijët e tyre, merrnin libra të plotësuar.

Sipas ministres, ata janë të lirë t’i blejnë, por që nuk është e vërtetë.

Ne kemi patur shumë kritika vjet. Kemi arritur të kthejmë mbrapa 80% të librave që janë përdorur vjet në gjendje të mirë. Fëmija i ka përdorur dhe i ka fshirë. Kemi dhënë libra të reja për klasat e para, ndërsa fletoret e punës i kemi dhënë me pako. Prindërit që nuk kanë qenë të lumtur, janë t lirë t’i blejnë. Pjesa kryesore e fëmmijëve kanë zgjedhur libra falas, është një numër i vogël prindërish që i kanë blerë që flasin nënzëshëm nëpër ‘Facebook’, tha Shahini.