MENU
klinika

Çështja e Sirisë

Ministri rus: Dëshirat e Turqisë, të justifikuara

28.09.2019 - 16:35

Ministri i Jashtëm rus Sergej Lavrov tha të premten se dëshira e Turqisë për të krijuar një zonë të sigurt në veri të Sirisë është e justifikuar dhe Moska nuk ishte indiferente për këtë çështje.

“Çështja e zonës së sigurt ka të bëjë me integritetin territorial dhe sovranitetin e Sirisë dhe Rusia, si mbështetësi kryesor i regjimit të Asadit, është dakord me Ankaranë dhe Damaskun për këtë çështje”, tha Lavrov.

“Ata vuajnë nga depërtimi i terroristëve që vijnë nga territori i kontrolluar nga SHBA tani,” agjensia shtetërore e lajmeve Anadolu citoi ministrin e jashtëm rus të thoshte në lidhje me Turqinë në New York.

sergey-lavrov-konica.al
sergey-lavrov-konica.al

SHBA dhe zyrtarët turq muajin e kaluar ranë dakord të punojnë së bashku për të krijuar një zonë pa luftëtarë nga Njësitë e Mbrojtjes së Popullit (YPG), të cilat Ankaraja e sheh si një organizatë terroriste për shkak të lidhjeve të saj me grupet militante të jashtëligjshme kurde në Turqi dhe një kërcënim ekzistencial.

YPG kontrollon disa enklava në verilindje të Sirisë përgjatë kufirit turk dhe mbështet koalicionin e udhëhequr nga SHBA që lufton Shtetin Islamik (ISIS) në Siri.

kolana e librave

Sidoqoftë, Ankaraja ka qenë kritike për mungesën e përparimit të bërë me zonën e parashikuar, duke kërcënuar se do të vërë në fuqi planin e saj të nëse trupat turke nuk kontrollojnë një “zonë të sigurt” brenda disa javësh.

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu të Premten Turqia nuk është e kënaqur me përparimin e bërë në zonë, ku SHBA dhe zyrtarët turq ende nuk pajtohen për shtrirjen e zonës së planifikuar.

Lavrov gjithashtu tha që Moska do t’i përgjigjej SHBA-së lidhur me parandalimin e disa diplomatëve rusë nga pjesëmarrja në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Paralajmërimet e Kombeve të Bashkuara

‘Rikthehet’ ISIS, sulme të mundshme para fundvitit