MENU
klinika

Paralajmërimi i princit saudit

“Ndaloni Iranin ose ekonomia gobale do shkatërrohet”

30.09.2019 - 12:30

Princi i Arabisë Saudite paralajmëroi në një intervistë të transmetuar të dielën se një konfrontim ushtarak me Iranin do të shkatërronte ekonominë globale, duke shtuar se ai do të preferonte një zgjidhje politike dhe paqësore për atë ushtarak.

Princi Mohamed bin Salman tha se çmimet e papërpunuara mund të rriten në “numra të paimagjinueshëm” në rast të një konflikti të armatosur.

“Rajoni përfaqëson rreth 30 përqind të furnizimeve me energji në botë, rreth 20 përqind të pasazheve të tregtisë globale, rreth katër përqind të PBB-së botërore (prodhimi i brendshëm bruto)”, tha princi, i njohur gjithashtu si MBS.

“Imagjinoni të gjitha këto tre gjëra të ndalen. Kjo do të thotë një kolaps i plotë i ekonomisë globale, dhe jo vetëm Arabia Saudite ose vendet e Lindjes së Mesme”.

Ai i kërkoi botës që të ndërmarrë “veprim të fortë dhe të vendosë të pengojë Iranin” dhe të parandalojë që situata të përshkallëzohet më tej.

MBS gjithashtu tha që ai ishte dakord me përfundimin e Sekretarit të Shtetit të SHBA Mike Pompeo se sulmet e 14 shtatorit mbi objektet e naftës të mbretërisë ishin një akt lufte nga Irani.

Teherani ka mohuar me forcë çdo përfshirje, duke kërkuar prova, ndërsa grupi i armatosur i Jemenit, Houthis, ka marrë përgjegjësinë.

Në një intervistë, MBS, megjithatë, tha se ai preferoi një zgjidhje paqësore sepse “është shumë më mirë sesa ajo ushtarake”.

Ai tha se Presidenti amerikan Donald Trump duhet të takohet me Presidentin iranian Hassan Rouhani për të krijuar një marrëveshje të re mbi programin dhe ndikimin bërthamor të Teheranit në të gjithë Lindjen e Mesme.

Në një shenjë të mundshme të diplomacisë, kryeministri i Irakut Adel Abdul Mahdi njoftoi se së shpejti do të vizitojë Teheranin, në përpjekje për të ulur tensionin në rajon, sipas mediave irakiane.

Më parë, kryeministri pakistanez Imran Khan tha se ai po bënte gjithashtu një përpjekje për të ndërmjetësuar midis Teheranit dhe Rijadit. Ai zhvilloi bisedime me krerët e Arabisë Saudite në Riad, si dhe me Rouhanin në Kombet e Bashkuara.

Princi i kurorës mohoi gjithashtu urdhërimin e vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi brenda konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll, më 2 tetor 2018.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen