MENU
klinika

Profil/Zëri melankolik i Lana Del Rey

Në prag të braktisjes së muzikës, ylli i popit prek suksesin

13.09.2019 - 19:51

Lana Del Rey, e lindur më 21 qershor 1985 njihet për muzikën e saj pop të prekshme, emocionuese që shpesh përfshin nostalgji për të kaluarën e Amerikës.

Del Rey së pari performoi nën emrin e saj të vërtetë të Lizzy Grant, por gjeti famë si Lana Del Rey në 2011 me një video muzikore të bërë për këngën “Video Games”.

‘Summer Wine’ dhe ‘Young and Beautiful’, janë dy nga super hitet e saja, si dy këngë shumë të dëgjuara dhe të pëlqyera nga publiku. Ato vazhdojnë të jenë të pranishme kudo pavarësisht se kanë kaluar disa vite nga plasimi i tyre në treg.

‘Born to die’ Albumi i parë me hite të mëdha i Del Rey ishte “Born to Die” i cili doli në vitin 2012. Pavarësisht kritikave albumi shiti më shumë se 7 milion kopje në të gjithë botën dhe është çertifikuar album platin nga RIAA. Del Rey ka marrë katër nominime për Grammy Award. “Lust for Life” u nominua si Albumi më i mirë Pop Vokal, ndërsa kënga e saj “Young And Beautiful” për filmin The Great Gatsby (2013) mori një nominim për këngën më të mirë të shkruar për Visual Media.

Këngëtarja është e njohur për zërin e saj unik dhe të pastër. Del Rey me hitet e saj ka marrë zemrat e shumë adhuruesve të muzikës në mbarë botën.


Ajo madje regjistroi në mënyrë të pavarur (dhe pastaj rrëmbeu) një album të titulluar ‘Sirens’ me emrin May Jailer që nga momenti që ka dalë në sipërfaqe në internet.

 

Emri Lana Del Rey është një amalgamë e aktores Lana Turner dhe automobilave disi të paqartë të viteve ’80 Ford Del Rey. Ajo e pëlqeu shumë monikerin sepse ajo i kujtoi e bregdetit.

 

Dy prej ndikimeve të saj më të mëdha muzikore janë Kurt Cobain dhe Britney Spears i pavëmendshëm. “Mendova se ai ishte personi më i bukur që kisha parë ndonjëherë,” tha ajo dikur për Kobain. Sa i përket Spears, “Ka diçka për Britney që më detyroi ta pëlqeja”.


Ajo është duke thyer rekorde për klikime në  YouTube, ku videot e saj klasike si ‘Summertime Sadness’ janë rritur me 100 milion shikime secila.

kolana e librave

Pas suksesit të papritur të hovshëm të ‘Born to Die’, ajo tronditi bazën e saj të re të fansave duke sugjeruar që ajo ishte bërë me muzikë për mirë. “Nuk mendoj se do të shkruaj një tjetër rekord,” i tha ajo Vogue në 2012. ” Ndihem si gjithçka që kam dashur të kem, e kam tashmë. ”

Për të gjithë zhurmën që ajo bëri për të dashur të qëndronte jashtë vëmendjes, Del Rey me siguri nuk e kishte problem ta tregonte fytyrën e saj në reklama për Jaguar dhe H&M, si dhe të lëshonte një linjë të çantave luksoze të Mulberry.

Ndërsa motra e saj ndoqi Parsons, Del Rey ishte një student në Universitetin Fordham aty pranë, dhe të dyja kishin një apartament. Del Rey u diplomua në metafizikë, duke u specializuar në atë që ajo dikur e quajti “duke punuar nëse mund të vërtetonim matematikisht ekzistencën e Zotit”.

Ajo kaloi dy vjet nga turneu i saj ‘Born to Die’ duke vuajtur nga një gjendje mjekësore e padiagnostikuar që ende e përhapet. “Kjo është një pjesë e madhe e jetës sime: Unë thjesht ndjehem shumë e sëmurë shumë kohë dhe nuk mund ta kuptoj pse,” tha ajo dikur.

Lindur në Neë York City dhe rritur në Nju Jork, ajo shpesh e kalon kohën në Londër me të dashurin e saj Barrie-James O’Neill, i cili dikur ishte në grupin indie-folk skocez Kassidy.

Përveç regjistrimit të këngës së rastit për herë të parë për një kolonë zanore të filmit apo bashkim me një shkrimtar një herë në një kohë, Del Rey insiston që ajo të shkruajë të gjithë muzikën e saj dhe i stilon të gjitha tekstet e saj vetë.

Ajo pi cigare në mënyrë të vazhdueshme, por fat të mirë nuk ësht bërë e varur.

Prezantimi i saj i parë për të kënduar ishte në korin e kishës ndërsa jetonte në Liqenin Placid, N.Y., i cili është aty ku interesi i saj për muzikë u vendos së pari.

Ndërkohë që më poshtë do të njiheni me 10 fakte që mbase shumë prej jush nuk I kanë ditur për këngëtaren tashmë me famë botërore Lana Del Ray.

  1. Emri i saj nuk është Lana Del Rey, ai është një emër skenik. Emri i saj i lindjes është Elizabeth Woolridge Grant.
  2. Në moshën 15 vjeçare ajo u dërgua në një shkollë me konvikt për të ndihmuar atë të rikuperohej nga varësia e alkoolit.
  3. Ajo ndoqi Universitetin Fordham në Neë York dhe studioi metafizikë para se të braktiste për t’u përqëndruar në art, shkrim dhe redaktim video.
  4. Rekordi debutues i Lana Del Rey mund të ketë qenë një botim i vetë tituluar në 2010, por babai i saj pagoi që ajo të krijonte një album të tërë me emrin May Jailer në 2006.
  5. Ajo ishte e gatshme të linte ëndrrën e muzikës, por gjeti sukses me këngën “Video Games” nën emrin e saj të fundit të skenës Lana Del Rey
  6. “Lojërat Video” arritën të fitojnë mbi 20 milion shikime në youtube në pesë muajt e parë.
  7. Së bashku me Lana Del Rey dhe May Jailer, emra të tjerë të skenës që ajo kishte përdorur përfshijnë: Sparkle Jump Rope Queen, Lana Rey Del Mar dhe Phenomena.
  8. Ajo ka shkronjën “M” të bërë tatuazhe në dorë si një haraç për gjyshen e saj të ndjerë, Madeline, me të cilën ishte shumë afër.
  9. Jo vetëm që Del Rey është një këngëtare, ajo është gjithashtu një modele e kontraktuar nën Model Model Management.
  10. Ajo ka dy apartamente, njëra në Neë York dhe tjetra në L.A., ku jeton me vëllanë dhe motrën e saj.