MENU
klinika

Reforma zgjedhore

Opozita parlamentare vendos kusht: Të largohet Gjiknuri!

04.09.2019 - 17:39

Opozita parlamentare kërkon, Largimin e Damian Gjiknurit nga komisioni i reformës zgjedhore, ndërsa kryefjalë sipas tyre duhet të jetë ndryshimi I sistemit. Deputeti I opozitës së djathtë parlamentare, Alban Zeneli, tha se pa kryer një reforme të thelle zgjedhore, parlamenti nuk ka bërë asgjë.

Opozita parlamentare kërkon largimin e Damian Gjiknurit nga komisioni i reformës zgjedhore. Deputeti Alban Zeneli, kërkoi që kjo reformë të jetë detyrim parësorë, në sesionin ri politik, ndërsa ai renditi disa kushte në këmbim të votës pro, përfshirë ndryshimin e sistemit.

‘Largimi i menjëhershëm i Damian Gjiknurit nga bashkëkryesimi i komisionit parlamentar të reformës zgjedhore është detyrim parësor i të gjithë neve në këtë sesion parlamentar. Reforma zgjedhore duhet të jetë kryefjala e të gjithë politikës shqiptare dhe e këtij Kuvendit , jo vetëm për fasadë siç është përdorur e po përdoret edhe sot. Po kryer një reformë të vërtetë zgjedhore ne nuk kemi kryer asgjë. Një njeri i akuzuar dhe i dëgjuar si i përfshirë në krim elektoral nuk mund të mbajë pozicionin e bashkëkryetarit të komisionit të reformës zgjedhore. ‘-tha Zeneli.

Reforma zgjedhore kërkon 84 vota në kuvend, ndërsa partia socialiste i ka të nevojshme votat e deputeteve te opozitës se re.

"Kush e harron, mos bëjë viktimën, por të përballet...!"

Kryemistri paralajmëron socialistët: Karrigen s’e keni të tarafit tuaj

Rama: Me Mira Muratin fluturojmë drejt BE-së

“Plani për të bërë gati masat e BE-së nëpërmjet ChatGBT”

BIRN: Po shfrytëzon krizën e re mazhorancë - opozitë si justifikim

“Nikolla paralajmëron mbajtjen pa afat në sirtar të mandatit të Xhaçkës”