MENU
klinika

Forumi Strategjik në Slloveni

Palmer flet troç: Synimi ynë, të hapim negociatat mes Shqipërisë dhe BE!

03.09.2019 - 17:28

Në Forumin Strategjik të Bledit, i cili po zhvillohet në Slloveni, i ngarkuari i posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer ka shprehur mbështetjen e plotë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për çeljen e negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me BE-në.

Palmer në fjalën e tij në këtë Forum me temë ’ Ballkani Perëndimor –Evropianizimi, Demokratizimi’ theksoi se objektivat e SHBA janë tre dhe ato janë shumë të qarta:

-Të mundësojë hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut;

-Të mundësoje dialogun Serbi- Kosovë dhe gjetjen e zgjidhjeve për problematikat kryesore;

-Bosnja dhe Herzegovina të bëhet një shtet funksional;

  • Pjesë nga fjala e Palmerit:

Vitet e fundit është folur shumë pse USA nuk është prezent në Ballkan dhe nuk e ka me shumë në fokus.

kolana e librave

Pikërisht për këtë arsye për të qenë prezent më shumë në rajon, dhe duke takuar me shume drejtuesit e rajonit, synimet kryesore të punës janë:

-Të mundësojë hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut;

-Të mundësoje dialogun Serbi- Kosovë dhe gjetjen e zgjidhjeve për problematikat kryesore;

-Bosnja dhe Herzegovina të bëhet një shtet funksional;

Departamenti i Shtetit katër ditë më parë emëroi Zëvendës Ndihmës Sekretarin Matthew Palmer si Përfaqësuesin e tij të Posaçëm për Ballkanin Perëndimor.

“Në këtë rol, – tha Departamenti i Shtetit, – zoti Palmer do të udhëheqë përpjekjet tona për të forcuar angazhimin diplomatik amerikan në mbështetje të paqes, stabilitetit dhe begatisë në rajon dhe për t’u përqëndruar në integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në institucionet perëndimore.”-thuhej në njoftimin e DASH.

Emri dhe e shkuara kriminale (Dinamika e ngjarjes)

‘Tronditet’ Astiri/ Vritet i riu në lokal, dyshimet e para

(Fotot e rënda) Kërcënim e fjalë të tmerrshe!

Nëna nga Saranda dhunë “kafshërore” ndaj vajzës 13-vjeçare

‘Patëm përplasje gjatë darkës me Ramën’

Haradinaj: Ishte i angazhuar për ndarjen e Kosovës, ja kur nisi ideja

"Ka bërë disa gabime, duhet të kthehet në rrugën e duhur"

Dëbimi i dy diplomatëve, Irani ‘shuplakë’ Shqipërisë

"2020-ta s’do jetë vetëm viti i rindërtimit"

Nga lufta “anti-KÇK” te Reforma Zgjedhore, Balla tregon prioritetet