MENU
klinika

"Loja që po luan..."

Plagosja e serbit në Ibër, Veseli i përgjigjet deklaratës së Vuçiç

02.09.2019 - 10:17

Pas deklaratës së presidentit serb Aleksandër Vuçiç në lidhje me plagosjen e një të riu serb në urën e lumit Ibër, vjen reagimi nga kreu i PDK-së Kadri Veseli.

Përmes një postimi në ‘Facebook’ Veseli pohoi se ngjarja në fjalë po përdoret, ndërsa shtoi se ka si tendencë destabilizimin e rajonit.

Mes të tjerash ai tha se Vuçiç po luan për interesat e veta politike, në dëm sipas tij të qytetarëve serbë që jetojnë në Kosovë.

“Loja që Aleksandar Vuçiç po luan, për interesa të tij të ngushta dhe për konsum të brendshëm politik, është në dëm të të bashkëqytetarëve tanë serb të Kosovës.

Deklarata e tij e sotshme ka për synim cënimin e sigurisë së Kosovës dhe dëmtimin e stabilitetit rajonal. Prandaj, i bëj thirrje Beogradit, që të heqi dorë nga provokimet dhe të lërë bashkëqytetarët tanë serb rehat të lirë.

Nga ana tjetër, unë dënoj ashpër krimin ordiner të kryer sot dhe bëj thirrje ndaj organeve të zbatimit të ligjit që sa më shpejtë të zbardhin ngjarjen dhe të vendosin përpara drejtësisë përgjegjësit.

Shqiptarët dhe serbët nuk kanë probleme në Shtërpcë, Graçanicë, Novobërdë apo shumë vende të tjera ku jeton shumica dërrmuese e komunitetit serb në Kosovë.

Problemet ekzistojnë vetëm aty ku Serbia ka interes që të shkaktojë konflikt. Kosova është një shtet evropian demokratik, multi-etnik që garanton maksimumin e të drejtave të njeriut dhe të komuniteteve jo-shumicë dhe kurrsesi nuk do të lejojë krijimin e mureve artificialë të ndarjes apo urrejtjes ndër-etnike.

Me këtë rast i siguroj bashkëqytetarët tanë serb që Kosova është shteti i të gjithëve atyre që jetojnë këtu dhe do të kujdeset njësoj për të gjithë kudo ku banojnë”, ka shkruar ai në Facebook.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN