MENU
klinika

"Kissingeri i ardhshëm"

Pompeo do të zërë vendin e Bolton?

16.09.2019 - 14:49

John Bolton ishte një zgjedhje jashtëzakonisht e çuditshme për këshilltarin e sigurisë kombëtare.

Një mosmarrëveshje e brendshme për një plan paqeje në Afganistan më në fund i dha fund martesës së çiftit të çuditshëm Bolton-Trump.

Bolton u largua të martën.

Ishte një fund i pashembullt për Bolton dhe hapi një vakum energjetik për ekipin e politikës së jashtme të Trump.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo, rivali kryesor i Bolton, mund ta zëvendësojë atë. Burime të njohura me këtë çështje thanë që disa po bëjnë presion që Pompeo të mbajë njëkohësisht titullin e Sekretarit të Shtetit dhe këshilltarit të sigurisë kombëtar.

kolana e librave

Veç tij, Trump mund të zgjidhte një burokrat veteran si Brian Hook, njeriu i Departamentit të Shtetit në Iran. Nëse ai dëshiron që dikush të jetë i aftë të shesë politikën e tij në Fox News, ai mund të zgjedhë Richard Grenell, ambasadorin e Amerikës në Gjermani. Ose ai mund të Keith Kellogg.

Disa senatorë, miq të Trump gjithashtu kanë lënë të kuptohet se ata dëshirojnë pse jo, të kandidojnë për postin. Kryesor midis tyre, sipas Politico, janë Lindsey Graham dhe Rand Paul.

“Presidenti meriton një këshilltar të sigurimit kombëtar ku ai ka besim,” i tha Graham Politico, me sa duket duke iu referuar vetes dhe duke i kërkuar Trump që “të mos bëjë në Afganistan atë që bëmë në Irak.”

John Bolton-konica.al

Por Paul, sugjeroi që ai do të ishte njeriu më i mirë për këtë punë. “Presidenti ka shprehur një kohë të gjatë dëshirën për t’i dhënë fund luftës më të gjatë të Amerikës,” i tha Republikanit në Kentucky Politico. “Ai duhet të ketë dikë në këtë post që bie dakord me politikat e tij.”

Megjithatë nuk dihet përfundimi.

Qasja e bazuar në marrëdhëniet personale të Trump mund të ketë bërë Bolton që të mos e shtynte Shtetet e Bashkuara në një konflikt tjetër katastrofik, por është gjithashtu pikërisht ajo që e bën diplomacinë e administratës së tij kaq kaotike.