MENU
klinika

Propozimi i presidentit rus

Putin: Në G7 duhet të jenë edhe Kina, Turqia e India

05.09.2019 - 16:04

Presidenti i Rusisë tha që vendi është gati të presë një samit të G-8, nga i cili u nxorr në vitin 2014, dhe do të mirëpriste Indinë, Kinën dhe Turqinë.

“Ne jemi të hapur për partnerët tanë, ne jemi të lumtur t’i mirëpresim ata në Rusi nëse dëshirojnë” i tha Putin një audiencë të delegatëve në Forumin Ekonomik Lindor në Vladivostok, ku ai priti udhëheqësit e Indisë dhe Japonisë.

“Unë mendoj se të gjithë e kuptojnë sot, dhe Presidenti (Emmanuel) Macron ka thënë kohët e fundit në publik se udhëheqja perëndimore ka mbaruar. Unë nuk mund ta imagjinoj një organizatë ndërkombëtare që funksionon pa Indinë dhe pa Kinën.”

“Çdo format është gjithmonë i dobishëm, dhe ky është një shkëmbim pozitiv i mendimeve edhe kur ka debate dhe mosmarrëveshje,” tha Putin.

I pyetur nëse India do të merrte pjesë në një samit hipotetik të “G-10”, pasi sapo kishte marrë pjesë në samitin e fundit të G-7 në Biarritz dy javë më parë si një “mysafir special”, Kryeministri Narendra Modi, refuzoi të përgjigjej.

Në samitin e fundit të G7 ishte hera e parë që nga 1975 që një komunikatë e përbashkët nuk u publikua pas takimit.

Presidenti Donald Trump ka bërë thirrje për ripranimin e Rusisë në klub në vitin 2020.

Kryeministri japonez Shinzo Abe, në seancën plenare të Forumit Ekonomik Lindor, tha se ai mbështeti kthimin e Rusisë në grup. “Unë personalisht thashë që për të zgjidhur çështjet globale, një rol të rëndësishëm duhet të luhet nga ndikimi i Rusisë. Dhe për këtë arsye unë e ngrita çështjen e rikthimit të mundshëm të Rusisë në këtë format “.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN