MENU
klinika

Problemet e presidentit rus

Putin po e humb luftën në shtëpinë e vet

13.09.2019 - 12:05

Liberalët rusë po festojnë suksesin relativ të Partisë Komuniste dhe partive të tjera opozitare në zgjedhjet për këshillin e qytetit të Moskës të dielën, por duhet shpjeguar pse.

Kandidatët nga këto parti fituan rreth 20 nga 45 vendet në këshill; ndërkohë, partia në pushtet e Rusisë së Bashkuar, e cila mbështet Presidentin rus Vladimir Putin, mbajti shumicën, duke humbur rreth 13 vende në këshillin e qytetit.

Refuzimi i Kremlinit për të lënë kundërshtarët e tij të garojnë edhe në zgjedhje lokale shkaktoi një valë të madhe protestash në kryeqytetin rus, dhe rezultoi në përleshje brutale, arrestime masive dhe akuza surrealiste kundër disa prej pjesëmarrësve.

Që Putini të ruajë fuqinë e tij, duke siguruar besnikërinë e elitave të biznesit dhe të sigurisë, vlerësimet e tij të popullaritetit duhet të jenë jashtëzakonisht të larta. Në vitin 2012, Revolucioni Maidan në Ukrainë e ndihmoi Putinin që të transferonte burimin e konfliktit të tij të brendshëm në një vend fqinj duke u treguar rusëve se çfarë mund të ndodhë me ta nëse ata vendosnin të rebelohen.

Kur Putini aneksoi Krimesë me arsyetimin e mbrojtjes së shumicës rusishtfolëse të gadishullit nga nacionalistët ukrainas, vlerësimet e tij u rritën në 89%.

Logjika e asaj lëvizje drastike shkaktoi një zinxhir dramatik ngjarjesh. Për të siguruar kthimin e Krimesë në Ukrainë ishte jashtë tryezës, Kremlini nxiti një konflikt në rajonin lindor të Donbas. Për të zhvendosur fokusin e Perëndimit nga Ukraina, Moska ndërhyri me sukses në Siri, duke shpëtuar regjimin e Asadit nga rënia. Dhe u përpoq të sulmojë sistemin zgjedhor të SHBA-së.

Por sot vlerësimet e Putinit të popullaritetit janë në nivelet që ishin në vitin 2011.

Trajektorja e opinionit publik tregon qartë qartë për rënien eventuale të Putinit. Problemi i tij kryesor është se nuk ka asnjë Krime të dytë.

Tani njerëzit janë përqendruar tek ekonomia, korrupsioni i shfrenuar dhe izolimi ndërkombëtar i Rusisë. Dhe së shpejti, ai mund të përballet me rezistencë të ashpër, nëse ai vendos të zgjasë disi qëndrimin e tij në Kremlin, kur skadon mandati i tij i fundit në 2024.

Leonid Ragozin/ Time

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kundër vendimit për zgjedhjet

Protesta në Moskë, 1300 arrestime