MENU
klinika

Nga EUobserver

Rusia vazhdon të rishkruajë historinë evropiane…

19.09.2019 - 13:25

Bashkimi Sovjetik kurrë nuk e pushtoi Poloninë në Luftën e Dytë Botërore, ka thënë Rusia, në një version të ri të historisë.

Ministria e jashtme ruse publikoi deklaratën e saj të fundit në Facebook të martën (17 shtator), 80 vjet pasi forcat sovjetike hynë dhe pushtuan pjesë të Polonisë. Ata e bënë atë në bazë të një protokolli të fshehtë. Pushtimi rus përfshinte gjithashtu mizori, siç ishte masakra Katyn, në të cilën forcat sovjetike vranë më shumë se 20,000 oficerë dhe intelektualë polakë.

Por versioni i pranuar i historisë ishte vetëm një përpjekje për të “shqyrtuar shkaqet dhe rezultatet e Luftës së Dytë Botërore … duke i hedhur hije Rusisë moderne”, pohoi ministria ruse.

“Ushtria e Kuqe hyri në Poloni me qëllim që të mos përdorte armë kundër ushtrisë polake”, thuhej gjithashtu.

“Ajo ndoqi një politikë neutraliteti dhe, në vitet që pasuan, mposhtën nazizmin, çliruan Evropën dhe e shpëtuan atë nga shkatërrimi i demokracisë evropiane”, pohoi ministria.

Ambasadat ruse në të gjithë botën postuan mesazhe të ngjashme në të njëjtën ditë. “BRSS shpesh akuzohet për pushtimin e Polonisë. E gabuar!”, Tha për shembull ambasada ruse në Afrikën e Jugut. “Unë e konsideroj Paktin Molotov-Ribbentrop një arritje të diplomacisë Sovjetike, për të cilën duhet të jemi krenarë,” tha gjithashtu Sergei Ivanov, një politikan i lartë rus, në  një konferencë në Moskë të hënën.

Lufta mbi historinë

Pretendimet e Rusisë janë pjesë e një fushate më të gjerë të asaj që shërbimi i jashtëm i BE-së i quajti kohët e fundit përpjekje për të “zbardhur” Bashkimin Sovjetik dhe të kaluarën e Stalinit.

Përplasjet mbi historinë vijnë pasi Rusia pushtoi Ukrainën në vitin 2014 dhe filloi të ngacmonte shtetet e Balltikut dhe Poloninë me manovra ushtarake. Dhe komenti i Ministrisë së Jashtme ruse në Facebook të martën justifikon po njësoj aneksimin e Krimesë nga Ukraina disa vjet më parë.

Ushtria e Kuqe pushtoi gjithashtu Bjellorusinë dhe Ukrainën për hir të “ribashkimit të popujve të Ukrainës dhe Bjellorusisë në kufijtë e rinj të BRSS”, tha ministria.

Diplomacia franceze

Franca aktualisht është duke u përpjekur të rinisë bisedimet e paqes të sponsorizuara nga BE me Rusinë për Ukrainën.  Por ka pak shenja që Rusia mund të ndalojë ofensivën e saj.

Vala e re e diplomacisë franceze vjen pasi Rusia liroi 35 të burgosur ukrainas në një gjest miqësor javën e kaluar. Por duket se Kremlini ka një axhendë tjetër afatgjatë.

Propaganda shtetërore ka nxitur nostalgji për perandorinë Sovjetike dhe demonizoi Perëndimin në një fushatë të bashkërenduar.

Pothuajse 60 përqind e rusëve e lidhën sundimin e Stalinit me “shqetësimin për njerëzit e thjeshtë” në një studim në gusht nga anketuesi rus Levada, ndërsa vetëm 13 përqind flisnin për “persekutimin” e tij të rusëve, i cili mori miliona jetë.

Mbi 50 përqind shprehën “admirim, respekt, ose dashuri” për Stalinin personalisht në një sondazh tjetër në Levada.

Axhenda ruse?

Dhe kur presidenti rus Vladimir Putin festoi 70 vjetorin e fitores sovjetike mbi Gjermaninë naziste më 9 maj katër vjet më parë me një paradë të madhe ushtarake në Moskë, Robert Pszczel, ish-i dërguari i Nato në Rusi, gjithashtu ndjeu shqetësim.

“Unë pashë paradën dhe nuk kam ndonjë problem me fëmijët që brohorasin kur shikojnë se tanket e vendit të tyre kalojnë … por unë kam një problem kur brohoritja më e madhe, vjen kur shohin Iskanders kalojnë “, i tha ai më vonë EUobserver, duke iu referuar raketave ruse, të cilat janë ripozicionuar për goditjen e Berlinit ose Varshavës.

“Duket si një vend që po përgatitet për luftë,” tha Pszczel.

Andrew Rettman/ EUobserver

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN