MENU
klinika

Nuk heq dorë nga 'mikja e ngushtë'

SHBA dërgon përsëri trupa në Arabinë Saudite

21.09.2019 - 09:23

SHBA ka njoftuar planet për të dërguar forca në Arabinë Saudite pas sulmeve kundër infrastrukturës së naftës të vendit.

Sekretari i Mbrojtjes Mark Esper u tha gazetarëve se vendosja do të kishte “natyrë mbrojtëse”. Numri i përgjithshëm i trupave nuk është vendosur ende.

Rebelët e Jemenit të mbështetur nga, kanë thënë se ata ishin mbrapa sulmeve kundër dy objekteve të naftës javën e kaluar. Por SHBA dhe Arabia Saudite të dy kanë fajësuar vetë Iranin.

Më parë të Premten, Presidenti Trump njoftoi sanksione të reja kundër Iranit ndërsa sinjalizoi se ai dëshironte të shmangte konfliktin ushtarak. Sanksionet e freskëta, të cilat  Trump i përshkroi si “niveli më i lartë”, do të përqëndrohen në bankën qendrore të Iranit dhe fondin e tij të pasurisë sovrane.

Çfarë tha Pentagoni?

Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kërkuan ndihmë, tha Esper. Ai tha se forcat amerikane do të përqendrohen në forcimin e mbrojtjes ajrore dhe raketave dhe “do të përshpejtojnë shpërndarjen e pajisjeve ushtarake” për të dy vendet.

Kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit Gjenerali Joseph Dunford e quajti vendosjen “të moderuar” por nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me llojin e forcave që do të dërgoheshin.

Sipas New York Times, kur reporterët e pyetën Esper nëse sulmet ushtarake mbi Iranin po merreshin në konsideratë, sekretari i mbrojtjes u përgjigj: “Nuk jemi këtu tani”.

Çfarë ndodhi në Arabinë Saudite?

kolana e librave

Objekti i naftës Abqaiq dhe fusha e naftës Khurais në Arabinë Saudite u sulmuan një javë më parë, duke ndikuar në furnizimin global të naftës.

Të mërkurën, ministria e mbrojtjes e mbretërisë tregoi se mbetjet e droneve dhe raketave të lundrimit dëshmojnë përfshirjen e Iranit. Vendi ishte ende “duke punuar për të ditur saktësisht pikën e nisjes”, tha një zëdhënës.

SHBA gjithashtu ka thënë që Irani ishte përgjegjës. Zyrtarë të lartë u kanë thënë mediave amerikane se kishin prova se sulmet e kishin origjinën në jug të Iranit.

Irani ka mohuar në mënyrë të përsëritur çdo përfshirje, me Presidentin Hassan Rouhani që i ka quajtur quajtur sulmet një veprim reciprok nga “populli jemenas”. Të mërkurën, Sekretari i Shtetit Mike Pompeo i quajti veprimet “një akt lufte”.

Zarif paralajmëroi në Twitter se Irani nuk kishte dëshirë për luftë, por “ne nuk do të hezitojmë të mbrohemi”.

Cila është sfondi për të gjithë këtë?

Houthis kanë përsëritur vazhdimisht raketa, raketa dhe drone në zonat e populluara në Arabinë Saudite. Ata janë në konflikt me një koalicion të udhëhequr nga Sauditë i cili mbështet një president që rebelët kishin detyruar të ikte kur konflikti jemenas u përshkallëzua në mars 2015.

Irani është rivali rajonal i Arabisë Saudite dhe një kundërshtar i SHBA, që u tërhoq nga një traktat që synon të kufizojë programin bërthamor të Teheranit pasi Trump mori pushtetin.

Tensionet SHBA-Iran janë rritur ndjeshëm këtë vit. SHBA thanë që Irani ishte pas sulmeve ndaj dy cisternave të naftës në Gjirin Persik në qershor dhe korrik, si dhe pas katër të tjerëve në maj. Teherani hodhi poshtë akuzat në të dyja rastet.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sauditët duhet të ndryshojnë drejtim

Sanksionet ndaj Arabisë Saudite nuk mjaftojnë…