MENU
klinika

Editorial i The Guardian

SHBA duhet të mbarojë ‘misionin’ që nisi

22.09.2019 - 16:52

Kur presidenti amerikan Donald Trump zbuloi një plan të fshehtë për një “samit të paqes” me shefat e Talibanëve afganë në Camp David në Maryland në fillim të këtij muaji dhe m pas anullimin e tij, mediat u tronditën.

Në fakt, Trump tashmë kishte anuluar takimin, dhe bashkë me të, të gjithë, procesin e zgjatur të bisedimeve të tërheqjes SHBA-Taleban. Trump pretendoi se ai ndryshoi mendim pasi një ushtar amerikan u vra në një sulm të talebanëve.

Shpjegimi i tij nuk u duk i vërtetë. Më shumë se 2,300 amerikanë kanë humbur jetën në Afganistan që nga pushtimi i vitit 2001. Një tjetër vdekje, edhe pse ishte për të ardhur keq, u shfaq si një arsye jo bindëse për prishjen e një marrëveshje që kishte muaj që pritej.

Cilido qoftë shkaku i vërtetë, njerëzit e Afganistanit po paguajnë një çmim të tmerrshëm për dështimin e vazhdueshëm, nga të gjitha palët, për t’i dhënë fund armiqësive.

Dhjetëra mijëra civilë kanë vdekur që nga viti 2001. Në mënyrë të pabesueshme, niveli i vdekjeve po rritet. Shifrat e Kombeve të Bashkuara tregojnë se më shumë se 3,800 civilë, përfshirë 927 fëmijë, u vranë vitin e kaluar, numri më i lartë vjetor. Në gjysmën e parë të vitit 2019, 1,366 njerëz vdiqën dhe 2.446 u plagosën.

Statistikat e KB gjithashtu tregojnë se më shumë civilë u vranë nga forcat amerikane dhe afgane në gjashtë muajt e parë të 2019 sesa nga kryengritësit.

Luftëtarët talibanë janë aq të aftë për gabime katastrofike. Të paktën 39 njerëz, përfshirë mjekë të spitalit, infermierë dhe pacientë, u vranë javën e kaluar nga një bombë në Qalat, në provincën Zabul. Talibanët pranuan përgjegjësinë, duke thënë se shënjestra e tyre e synuar ishte një zyrë qeveritare e inteligjencës, në afërsi të spitalit.

Duke folur në një tubim zgjedhor në Jalalabad të Premten, Ashraf Ghani, presidenti i Afganistanit, premtoi masa të reja për të ulur numrin e viktimave civile. Premtimi i tij tingëllon bosh, duke pasur parasysh që është bërë shumë herë të panumërta më parë.

Duke pushtuar, okupuar dhe duke kërkuar të kontrollojë Afganistanin, SHBA e bëri vetë përgjegjës për të ardhmen e saj.

Do të duhet të largohet një ditë. Por në këtë kohë të krizës akute, diplomatët e Amerikës nuk mund të shikojnë larg. Ata duhet të përfundojnë punën që filluan.