MENU
klinika

Palmer takim me kryeministrin e Malit të Zi

“SHBA sërish e përqendruar në Ballkanin Perëndimor”

09.09.2019 - 19:28

Përfaqësuesi i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Mathhew Palmer, tha se me emërimin e tij në këtë pozitë, SHBA-ja tregon se është sërish e përqendruar në rajonin e Ballkanit Perëndimor.

Palmer i bëri këto komente të hënën në Podgoricë, në takim me kryeministrin e Malit të Zi, Dushko Markovic. Sipas një komunikate të lëshuar nga zyra e Markovicit, Palmer tha se Mali i Zi është shteti më i suksesshëm multietnik në rajon dhe se “nuk është rastësi që Mali i Zi është shteti i parë që viziton pas marrjes së detyrës”.

Palmer u emërua përfaqësues për Ballkanin nga Departamenti amerikan i Shtetit më 30 gusht. Duke e uruar për këtë post, Markovic tha se vendimi për emërimin e Palmerit paraqet mundësi reale për përshpejtimin e realizimit të qëllimeve strategjike dhe se kontribuon në stabilitetin e gjithë rajonit.

Markovic e cilësoi Palmerin si “njohës të shkëlqyeshëm të Ballkanit”. Duke folur për Malin e Zi, Markovic theksoi “suksesin e politikës ekonomike të Qeverisë”, e cila, sipas tij, jep “rezultate të shkëlqyeshme në zhvillim”. Palmer bisedoi edhe me presidentin e Malit të Zi, Millo Gjukanovic.

Detaje nga seanca e jashtëzakonshme

Abazoviç mbledh Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Zgjedhjet parlamentare vendimtare për të ardhmen e vendit

Mali i Zi: Fushatë e qetë për zgjedhjet parlamentare

"Oferta e duhur për Ballkanin Perëndimor"

Plani me 4 pika për zhvillimin e Ballkanit