MENU
klinika

Trump, si gjithmonë i paparashikueshëm

Si do t’i përgjigjet SHBA sulmeve të Iranit?

20.09.2019 - 14:37

Pentagoni do të paraqesë një gamë të gjerë opsionesh ushtarake për Presidentin Donald Trump, pasi po mendohet se si t’i përgjigjen atij që zyrtarët e administratës e quajnë një sulm të paparë iranian ndaj industrisë së naftës të Arabisë Saudite.

Në një takim të Shtëpisë së Bardhë, presidenti republikan do të prezantohet me një listë të përgjigjeve të mundshme, dhe ai do të paralajmërohet se veprimi ushtarak kundër Republikës Islamike mund të përshkallëzohet në luftë, sipas zyrtarëve amerikanë të njohur me diskutimet.

Takimi i sigurisë nacionale ka të ngjarë të jetë mundësia e parë për një vendim lidhur me situatën.

Irani ka mohuar përfshirjen dhe paralajmëroi SHBA se çdo sulm do të shkaktojë një “luftë të gjithanshme” me hakmarrje të menjëhershme nga Teherani.

Pompeo dhe zëvendëspresidenti Mike Pence e kanë dënuar sulmin ndaj objekteve të naftës saudite, duke e konsideruar si “një veprim lufte”. Pence tha se Trump do të “rishikojë faktet dhe ai do të marrë një vendim rreth hapave të ardhshëm. Por populli amerikan mund të jetë i sigurt se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbrojnë interesin tonë në rajon, dhe ne do të qëndrojmë me aleatët tanë “.

kolana e librave

Përgjigja e SHBA mund të përfshijë veprime ushtarake, politike dhe ekonomike, opsione ushtarake mund si dhe sulme kibernetike. Një veprim i mundshëm do të ishte që SHBA të sigurojë mbështetje shtesë ushtarake për të ndihmuar Arabinë Saudite të mbrohet nga sulmet nga veriu, pasi shumica e mbrojtjeve të saj janë përqendruar në kërcënimet nga Houthis në Jemen në jug.

Slotkin, një ish-këshilltare e politikës së Lindjes së Mesme për Pentagonin, tha se ajo shpreson që Trump të konsiderojë një gamë të gjerë opsionesh, përfshirë zgjedhjen më të arsyeshme, e cila do të ishte vendosja e më shumë forcave dhe pajisjeve mbrojtëse ushtarake brenda dhe përreth Arabisë Saudite për të ndihmuar në rritjen e sigurisë.

Zëdhënësi i Pentagonit, Jonathan Hoffman tha të enjten se SHBA beson se zyrtarët do të jenë në gjendje të përcaktojnë me saktësi se kush i shkaktoi sulmet fundjavën e kaluar.

Zyrtarët amerikanë thanë se nuk mund të parashikonin se çfarë lloj përgjigjeje do të zgjedhë Trump. Në qershor, pasi Irani rrëzoi një dronë vëzhgimi amerikan, Trump fillimisht miratoi një sulm ushtarak hakmarrës, më pas befas e anuloi atë sepse ai tha që do të kishte vrarë dhjetra iranianë.

Vendimi pasqyron ngurrimin e presidentit për të përfshirë vendin në një luftë tjetër në Lindjen e Mesme.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Trump kërkon të nisë bisedimet

Marrëdhëniet SHBA-Iran po përmirësohen