MENU
klinika

The Economist

Siria do të ‘infektojë’ gjithë rajonin

06.09.2019 - 17:41

Diktatori sirian Bashar al-Asad është në prag të një fitoreje.

Ai ka zhvendosur gjysmën e popullsisë. Tetë vjet luftë civile kanë shkatërruar ekonominë dhe kanë kushtuar 500,000 jetë. Asad nuk ka asgjë të mirë për të ofruar popullin e tij. Vendi i tij do të mjerohet dhe do të përçahet. Pasojat do të ndjehen shumë përtej kufijve.

Momenti i triumfit të Asadit do të përcaktohet në Idlib, në veriperëndim të Sirisë. Rreth tre milion njerëz qëndrojnë atje. Zona mbahet nga rebelët më të fortë, xhihadistët e lidhur me al-Kaidën që nuk do të qëndrojnë të qetë.

Rindërtimi do të kushtojë midis $ 25050bn dhe 4000000000$ ($ 367bn- $ 587bn), por Asad nuk ka as para dhe as fuqi punëtore për t’i realizuar ato.

Pothuajse çdo Sirian ka humbur dikë në luftë.

Për sirianët, prandaj, fitorja e Asadit është një katastrofë. Por kundërshtarët e tij janë të rraskapitur, dhe ai mund të ngjitej në pushtet me vite të tëra. Për aq kohë sa ai është në krye, mjerimi i Sirisë do të përhapet në të gjithë rajonin.

Turqia, e cila ka trupa në veri, po kërcënon të fillojë ofensivë kundër forcave kurde, që i konsideron si terroristë, pranë kufirit të saj. Kjo mund të çojë në një përballje me SHBA, e cila mbështet kurdët dhe ishte përpjekur të qetësonte turqit.

Refugjatët gjithashtu do të destabilizojnë fqinjët e Sirisë. Ata që kanë ikur nga Asadi nuk duan të shkojnë në shtëpi. Sa më gjatë të qëndrojnë në kampe, aq më i madh është rreziku që ata të bëhen një diasporë e përhershme, e acaruar.

Dhe kjo mund të përhapet në botën më të gjerë. Të zhgënjyer në shtëpi dhe të padëshiruar jashtë vendit, refugjatët rrezikojnë të radikalizohen.

Disa udhëheqës evropianë mendojnë se është koha për t’u angazhuar me Asad, të marrin pjesë në rindërtimin e vendit dhe t’i dërgojnë refugjatët në shtëpi.

Kjo është e gabuar. Refugjatët nuk do të kthehen me dëshirë..

Në vend të kësaj, Perëndimi duhet të përpiqet të kursejë vuajtjet e Sirisë duke ofruar ndihmë humanitare dhe duke kërcënuar me ndëshkimin për veprime të rënda, siç është përdorimi i armëve kimike. SHBA duhet të qëndrojë për të mbajtur nën kontroll ISIS-in dhe al-Kaidën.

Sirët kanë vuajtur shumë. Me fitoren e Asadit, mjerimi i tyre do të vazhdojë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN