MENU
klinika

Akuzat e SHBA

Sulmohet rafineria më e madhe e naftës, fajtor Irani?

15.09.2019 - 11:01

Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo e ka fajësuar Iranin për sulmet me drone të së shtunës në objektet e naftës saudite.

Ai hodhi poshtë një pretendim të rebelëve Houthi të mbështetur nga Irani nga Jemen se ata kishin sulmuar dy objektet, të drejtuara nga ndërmarrja shtetërore Aramco.

Irani tha se akuzat ishin “të pakuptimta”.

Sauditët udhëheqin një koalicion ushtarak të mbështetur nga Perëndimi që mbështet qeverinë e Jemenit, në kundërshtim me lëvizjen rebele Houthi.

Sulmet vijnë gjithashtu në një sfond të tensionit të vazhdueshëm midis SHBA-së dhe Iranit, pas heqjes dorë nga Presidenti i SHBA Donald Trump nga një marrëveshje që kufizon veprimtaritë bërthamore të Iranit dhe rivendosjen e sanksioneve.

Në një postim në Twitter, ai tha se nuk kishte “asnjë provë” që dronët vinin nga Jemeni.

Teherani është pas afro 100 sulmeve ndaj Arabisë Saudite ndërsa Rouhani dhe Zarif pretendojnë të përfshihen në diplomaci.

“Ne i bëjmë thirrje të gjitha kombeve që të dënojnë publikisht dhe pa mëdyshje sulmet e Iranit,” shtoi Pompeo. Shtëpia e Bardhë tha që Trump kishte ofruar mbështetjen e SHBA për të ndihmuar Arabinë Saudite të mbrohej.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Sulmet e cisternave në Gjirin e Omanit

Gjermania: S’ka prova të mjaftueshme për Iranin