MENU
klinika

Pritshmëritë e presidentit turk

Takimi me Trump, shumë shpresë për Erdogan

21.09.2019 - 09:57

Megjithëse Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka mbushur shpreson shumë nga një takim i mundshëm me Presidentin e SHBA Donald Trump javën e ardhshme, marrëdhëniet midis dy aleatëve janë tensionuar përsëri, shkruajti në blogun e tij të Premten gazetari veteran turk Murat Yetkin.

Erdogan dhe Trump do të marrin pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në New York javën e ardhshme. Gazeta Hürriyet raportoi të Mërkurën se të dy liderët pritet të takohen për të diskutuar një gamë të gjerë çështjesh, përfshirë planet për krijimin e një zone të përbashkët të sigurt në veri të Sirisë.

Erdogan të mërkurën tha se Turqia do të vërë planet e veta në veprim nëse çështjet që lidhen me zonën e sigurt nuk zgjidhen deri në fund të shtatorit. Megjithë krijimin e një qendre të përbashkët operacionesh në Turqi dhe fillimin e patrullave të përbashkëta përtej kufirit, zyrtarët turq dhe amerikanë kanë dallime në mendimet lidhur me madhësinë e zonës së sigurt dhe kush do ta kontrollojë atë.

Deklarata e Erdoganit tregonte se presidenti turk po shpresonte shumë nga takimi me Trump, tha Yetkin. Por takimi nuk do të shkojë ashtu siç raportohet në mediat turke, tha gazetari, pa përmendur burime.

Gjatë vizitës, Erdogan do të marrë pjesë si mysafir nderi në një darkë të organizuar nga Turqi-SHBA në restorantin e famshëm Cipriani të Nju Jorkut. Yetkin tha që qeveria turke fillimisht kishte planifikuar të sigurohej që edhe Trump të merrte pjesë në këtë darkë.

Pala turke ka thënë se Trump do të ndalet në Cipriani për t’u takuar me Erdogan dhe për të bërë një fjalim të shkurtër për të ftuarit.

Ndërsa Ministria e Jashtme e Turqisë po përpiqet të aranzhojë një takim tjetër të shkurtër midis Erdogan dhe Trump në selinë e Kombeve të Bashkuara, takimi në Cipriani po konsiderohet si thelbësor që të dy liderët të diskutojnë një axhendë më të detajuar, tha Yetkin.

Ndërkohë, pritjet që personeli i konsullatës amerikane Metin Topuz do të lirohej në 18 shtator, pasi vite të tëra burg në Turqi nuk u përmbushën. Topuz, i cili u arrestua në vitin 2017, akuzohet për lidhje me lëvizjen Gylen, qeveria turke akuzon për orkestrimin e një përpjekje për grusht shteti në 2016.

Në lidhje me Sirinë, Chris Maier, kreu i koalicionit të Shtetit Anti-Islamik (ISIS) u tha gazetarëve të mërkurën se Shtetet e Bashkuara ende po siguronin armë për Forcat Demokratike Siriane (SDF) me shumicë kurde, të cilat Turqia i sheh si një degë e Partisë së jashtëligjshme të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK).

Pas kësaj deklarate, Ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar i tha gazetës pro-qeveritare Türkiye se Turqia do ta merrte çështjen në duart e veta, në rast të shpërqendrimeve të mëdha ose vonesave në planet e zonës së sigurt.

Për më tepër, politika e Iranit e Shteteve të Bashkuara ka qenë një problem për Turqinë, tha gazetari.

“Rajoni po tensionohet. Marrëdhëniet e Turqisë me Rusinë dhe Shtetet e Bashkuara po tensionohen përsëri, “tha Yetkin, duke iu referuar ndryshimeve të mendimeve midis Moskës dhe Ankarasë në Idlib të Sirisë.

“Erdogan, nga ana tjetër duket se i ka futur të gjitha vezët e tij në lidhje me marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara në shportën e Trump.

Në rrethanat aktuale, edhe nëse një takim me Trump bëhet në New York, ekziston një pikëpyetje se si do t’i shërbejë interesave politike dhe ekonomike të Turqisë, “tha gazetari.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gabimet që janë bërë...

Nënvlerësimi i Trump nga Erdogan

Përplasja më SHBA-në

Erdogan: Ose do bëhemi, ose vdesim!

Përplasja pas arrestimit të pastorit

Pesë shpjegime mbi krizën mes Uashingtonit dhe Ankarasë