MENU
klinika

Importoheshin nga Shqipëria

Trafiku i armëve në Greqi/ Shkatërrohet grupi kriminal

15.09.2019 - 13:10

Një grup kriminal është shkatërruar pas ndalimit të një kamioni me municione dhe armë në Greqi. 

Në sajë të operacionit policor, i cili kishte për qëllim çmontimin e veprimtarisë së paligjshme të grupit kriminal të angazhuar në import, trafikim të armëve dhe municioneve, u vunë në pranga 16 persona. Mediat greke raportojnë se 11 prej të ndaluarve janë grekë dhe 5 të huaj, ndërsa ata akuzohen për pjesëmarrje në një grup kriminal aktiv.

Sipas hetimeve, autorët kishin importuar nga Shqipëria armë lufte dhe municioni, ndërsa grupi përbëhej nga dy “bërthama”. Sipas ELAS, ishte grupi shqiptar, i përbërë nga anëtarë që duke vepruar në nëngrupe të veçanta, ishin përgjegjës për grumbullimin e numrit të kërkuar të municioneve dhe grupi i Kretës.

Armët dhe municionet transportoheshin me një kamion, që drejtohej nga 59-vjeçar dhe një pasagjer 54-vjeçar. Mendohet se armët mund të kenë dalë nga mali, duke përdorur kullotat në pronësi të pasagjerit.

kolana e librave

Hetimi policor tregoi se nga nëntori i vitit 2018 e deri më sot, ky grup kriminal kishte kryer katër importe të një numri municionesh të pacaktuar nga Shqipëria.

Dje në Chania, u kontrollua një kamion, pasi u zhvendos nga një anije, ku u gjetën dhe konfiskuan: Katër kallashnikov, gjashtë kallashnikov, 122.566 kallashnikov dhe dy pushkë. Hetimet e policisë u zhvendosën në banesat e të arrestuar. Kështu gjatë kontrollit të ushtruar në shtëpinë e një e 55-vjeçaritnë Thesprotia dhe 64-vjeçarit në Kozani u gjetën një armë zjarri, një mori pajisjesh telefonike celulari dhe karte telefonike dhe një armë gjahu.

Në shtëpitë e 31-vjeçarit dhe 42-vjeçarit (në Rethymnon): fishekë të llojeve dhe të kalibrit të ndryshëm, njëzet bomba, dy xhepa pistoletë, kuti pastrimi, një shumëllojshmëri të pajisjeve të kartave të telefonit celular dhe të pushkëve.
Sipas njoftimit, një hetim policor zbuloi se përfitimi i paligjshëm financiar që anëtarët e grupit kriminal kishin nga trafikimi i paligjshëm i municioneve vlerësohet në 232,000 €.

Hetimi paraprak bëhet nga Divizioni i Krimit të Organizuar i Drejtorisë Rajonale të Policisë Kretë.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A do të ketë marrëveshje me Shqipërinë?

Çfarë lajmëron Greqia? Lëvizjet që mund të ndodhin në tetor!

‘Do luftojnë për të marrë hak ndaj Kacifasit’

Grekët do pushtojnë jugun e Shqipërisë? Paralajmërimi i fortë

"Nuk mund të na detyrojë për emigrantët"

Pas Shqipërisë, Mitsotakis “përplaset” edhe me Turqinë


Mitsotakis tregon kur mund të hyjnë turistët e huaj

Greqia rihap ishujt për pushime

Ja sa shtetas erdhën në Shqipëri në 24 orë

Kakavijë/ Fluks hyrjeje në doganën shqiptare

Lëkundjet ndihet dhe në Shqipëri

Tërmet me magnitudë 5.8 në Greqi