MENU
klinika

Kryesore është uthulla…

Truket e pastrimit që do ta bëjnë shtëpinë tuaj të duket një mrekulli

14.09.2019 - 16:19

Të gjithëve na trembin punët e shtëpisë e aq më pak kur i referohemi pluhurit, smërçit në tualet, pastrimit të kuzhinës apo dhe të tjera gjëra të ndërlikuara.

Epo tashmë vetëm për ju më poshtë do t’ju tregohen disa metoda të thjeshta sit ë pastroni në sekonda.

  1. Hiqni njollat ​​e gëlqerës në rubinetin tuaj duke përdorur uthull

Ja çfarë duhet të bëni për t’i pastruar ato.

Pajisjet e banjës mbështillini me një peshqir të lagur me uthull.

Mbështilleni rreth rubinetit.

Lëreni të zhyten për 30 – 60 minuta.

  1. Hiqni një njollë të fortë nga tapeti duke përdorur një hekur

Ju do t’ju nevojitet: amoniak, ujë të nxehtë, një shishe llak, një pirg peshqirësh të pastër dhe të sigurt për ngjyrën, një hekur

Veprimet që duhet të bëni:

Ngrohni hekurin tuaj;

Përzieni një pjesë të amoniakut dhe një pjesë ujë të nxehtë.

Spërkateni përzierjen mbi njollën e tepsisë dhe vendosni një peshqir të pastër në majë të saj. Vendoseni hekurin e nxehtë në peshqir dhe lëvizeni ngadalë.

Spërkatni më shumë nga përzierja në njollë dhe përsërisni procesin. Ju mund të keni nevojë për disa peshqirë më shumë, në varësi të njollës që është në tapet.

  1. Përdorni kubikë uthull-limon të ngrirë për të hequr erën nga depozitimi i mbeturinave në lavapjatë

Këto kube akulli do t’i mbajnë mprehtë, të pastra briskat e depozitimit të mbeturinave dhe do t’ju ndihmojnë për të hequr çdo erë të pakëndshme.

Veprimet që duhet të bëni:

Vendosni një copë të vogël limoni në secilën kallëpe akulli, më pas mbushini me uthull të bardhë dhe ngrini.

Hidhni disa nga kubet e ngrirë në deponimin tuaj të mbeturinave.

Gjithashtu uthullae bardhë do të ishte perfekte për të pastruar lavapjatën.

Lavapjata duhet të pastrohen herë pas here. Copat e ushqimit, yndyrat dhe lagështira e sapunit mund të krijojnë baktere të dëmshme në to, t’i bëjnë ata të duken dhe erë të keqe dhe të ulin efikasitetin e tyre. Uthulla e bardhë dhe soda e bukës do të lajë yndyrat dhe do të sanizojë dhe deodorizojë pjatalarësin tuaj.

  1. Zbardh rrobat pa përdorur zbardhues

Rrobat tuajatë bardha tuaj duken gri ose të verdhë, por nuk ju pëlqen të përdorni zbardhues? Epo, ekziston një alternative. Do t’ju duhet ujë, lëng limoni dhe peroksid hidrogjeni.

Përzieni 12 gota ujë, 1/4 filxhan lëng limoni dhe 1 gotë peroksid hidrogjeni në një enë të madhe.

Shtoni 2 gota të përzierjes në secilën ngarkesë të rrobave.

Burimi: Brigh Side