MENU
klinika

Letërsia ndan 2 çmime

A do të bëhet njëri “Nobel” i Kadaresë?

10.10.2019 - 10:13

   Sot, akademia suedeze do të bëjë të ditur emrat e dy laureatëve për Nobelin në Letërsi, kjo për shkak të anulimit të vitit të kaluar, pas skandalit seksual.

Mes autorëve më të diskutuar, janë Anne Carson, Margaret Atëood, Ismail Kadare dhe Lyudmila Ulitskaya.

 

 

Akademia Suedeze e Stokholmit, ndërkohë ka bërë ndryshime në juri, duke emëruar anëtarë të rinj pas situatës vitin e kaluar, që kishte përfshirë shkelje të natyeës “konflikt i interesi” dhe “ngacmime seksuale”.

kolana e librave

Bashkëshorti i anëtares së Akademisë, Katarina Frostenson, është dënuar me 2 vjet e gjysmë burgim, nën akuzën e përdorimit të dhunës.

Frostenson, më pas është larguar nga akademia.

 

 

Deri më tani, çmimet “Nobel” për këtë vit, janë ndarë për mjekësinë, fizikën dhe kiminë. Këto çmime, secili në vlerë të 908,000 dollarësh, do të prezantohen më 10 dhjetor, në përvjetorin e vdekjes së Nobelit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kadare dhe intelektualët paralajmërojnë

“Evropa do të zhduket nën dallgët e populizmit”

Kadare bëhet sërish fëmijë

“Kur isha sa ju, më arrestuan në klasë”

“Gjenerali” vijon të admirohet

“Le Monde”: Kadare mes 100 titujve të shekullit