MENU
klinika

Premtimi i ish-ministrit

A mund të rikthehet Salvini pa Berlusconin?

20.10.2019 - 10:13

Rreth 50,000 njerëz morën pjesë në mitingun antiqeveritar në Romë të shtunën, sipas një vlerësimi të policisë, me udhëheqësin e djathtë ekstrem Matteo Salvini duke marrë në skenë qendrën.

Mitingu u mbajt nën moton “Krenaria italiane”. Organizatorët, përfshirë partinë e Salvinit, Lidhja, dhe grupe të tjera të krahut të djathtë në Itali, thanë se rreth 200,000 morën pjesë në këtë aktivitet.

“Kjo është Italia që funksionon dhe vuan, që ëndërron dhe shpreson,” i tha Salvini turmës.

Salvini shërbeu si zv. kryeministër dhe ministër i brendshëm në qeverinë e mëparshme italiane, por u largua pas një përpjekjeje për të detyruar zgjedhjet parlamentare. Sidoqoftë, partneri i koalicionit të Lidhjes, Lëvizja 5 Yje, krijoi një koalicion të ri me rivalët e tyre të Partisë Demokratike (PD) për të qëndruar në pushtet.

Kandidatët populistë mund të jenë duke luftuar për pushtet politik në disa vende evropiane, por baza e tyre e mbështetjes nuk është zbehur.

Të shtunën, Salvini u zotua të rimarrë pushtetin.

“Do të kthehemi dhe do të kthehemi shpejt”, u tha ai mbështetësve të tij. Italia do të mbajë nëntë votime rajonale deri në fund të vitit të ardhshëm, me të parat të planifikuara këtë muaj në Umbria. “Ne do të fitojmë të nëntë dhe do t’i dërgojmë në shtëpi, kështu që ata që dinë të qeverisin do të kthehen në qeveri,” tha Salvini.

Rilindja e aleancës me Berluskoni?

Përfaqësuesit e disa partive të tjera të krahut të djathtë iu drejtuan gjithashtu turmës, mes tyre edhe ish-kryeministri Silvio Berlusconi. Udhëheqësi 83-vjeçar i partisë Forza Italia e konsideroi qeverinë aktuale si “më të majtën në historinë tonë”.

Ai gjithashtu tha se ai kishte hyrë në politikë 25 vjet më parë për të shpëtuar Italinë nga “komunistët” dhe se kërcënimi sot ishte edhe më i madh.

Salvini dhe Berlusconi kanë bashkëpunuar në të kaluarën, dhe pavarësisht popullaritetit të Lidhjes, ish-ministri i brendshëm ka të ngjarë të ketë nevojë për mbështetjen e Berluskonit për të rifituar pushtetin.

“Faleminderit Silvio për betejat që keni luftuar dhe betejat që do të luftojmë,” tha Salvini në tubim.

Giorgia Meloni, nga partia e ekstremit të djathtë Vëllezërit e Italisë, gjithashtu foli në këtë ngjarje. Përfaqësuesit e CasaPound, një grup i vogël neo-fashist, ishin të pranishëm por udhëheqësve të saj nuk iu dha një shans për të folur.

Tubimi u hap me një përkujtim të dy oficerëve të policisë që u vranë nga një shtetas Dominikan në Trieste në fillim të këtij muaji. Gjatë një debati të martën në televizionin publik RAI, Salvini përdori gjuhë që i kujton presidentit amerikan Donald Trump për të përshkruar migrantët. Varkat që vijnë në Itali kanë sjellë “përdhunues, tregtar droge, hajdutë, terroristë”, tha ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Do të kandidojë në zgjedhjet europiane

82 vjeç por nuk heq dorë nga pushteti, rikthehet Berluskoni

Deklarata e ministrit italian

Salvini nuk ka më nevojë për Berlusconin?!

Rrënjët e populizmit italian...

Pse italianët përqafuan populizmin?