MENU
klinika

Deklaratat e kryeministres serbe

Brnabiç: Nuk pres shumë nga Albin Kurti!

14.10.2019 - 11:13

Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç deklaroi se nuk pret shumë nga Albin Kurti si kryeministër i Kosovës.

Teksa ka dhënë detaje nga takimi i saj me të dërguarin special të presidentit amerikan për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenell, Bërnabiç pohoi se ka pak shpresa për vijimin e dialogut me Kosovën.

“Nuk kam pritje për shkeljen e marrëveshjes së CEFTA-s, por kam shpresë për vazhdimin e dialogut. Kjo do të ishte e mirë edhe për serbët edhe shqiptarët nga Kosova”, theksoi ajo.

kolana e librave

'Nuk ka dialog pa largimin e taksës 100%' konica.al
‘Nuk ka dialog pa largimin e taksës 100%’ konica.al

Brnabiç tha se i kishte përcjellë mesazhin Grenellit se Beogradi asnjëherë nuk kishte hyrë në luftë tregtare me Prishtinën.

“Ajo për çka pajtohem në përgjithësi është se nëse gjendja ekonomike është më e mirë, nëse ekziston shkëmbimi dhe tregtia e lirë e mallrave, njerëzit jetojnë më mirë, kanë vende të punës, rroga më të mira, po ashtu zbuten tensionet politike dhe është hapësira më e madhe për kompromis. Edhe ne mundohemi ta bëjmë këtë”, theksoi Brbabiç.

Bën thirrje për bashkërendim me evropianët

Joe Biden përshëndet rifillimin e bisedimeve Kosovë-Serbi

Çfarë thotë këshilltari i kryeministrit të Kosovës

Macron vendos afate për arritjen e marrëveshjes finale Kosovë-Serbi

Samiti virtual i Parisit/ Vuçiç: Serbia s’pranon ultimatum!

Hoti: Territori i Kosovës dhe Kushtetuta të paprekshme!

Sot ‘takimi’ i shumëpritur

Ballafaqohen Hoti dhe Vuçiç