MENU
klinika

Afati po afrohet

Donald Tusk thirrje Johnson: Mjaft luajte me Brexit

08.10.2019 - 17:44

Me afatin e fundit për largimin e Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian dhe një marrëveshje ende të papërgatitur, Presidenti i Këshillit Evropian akuzoi publikisht kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson se po luan lojëra.

Në një postim në Twitter të martën, Donald Tusk tha se Johnson nuk dëshiron një marrëveshje, nuk po vepronte në interesin më të mirë të popullit britanik dhe po vë në rrezik sigurinë e publikut.

Ai shkroi: “Në diskutim është e ardhmja e Evropës dhe Mbretëria e Bashkuar, si dhe siguria dhe interesat e njerëzve tanë. Ju nuk doni marrëveshje, ju nuk dëshironi një zgjatje, ku po shkon? ”

Një numër mediash në Mbretërinë e Bashkuar kanë raportuar se një marrëveshje Brexit është “thelbësisht e pamundur” pas një telefonate midis Johnson dhe kancelarit gjerman Angela Merkel të martën në mëngjes.

Johnson zbuloi projektin e tij të Brexit në 2 tetor, i cili u hodh poshtë nga shumë zyrtarë evropianë.

Samiti tjetër i liderëve të BE-së është më 17 dhe 18 tetor dhe koha po mbaron që të dy palët të negociojnë një marrëveshje të re brenda afatit të fundit të Brexitit më 31 tetor.

Nëse kryeministri nuk arrin një marrëveshje deri më 19 tetor, ai është i detyruar me ligj që të kërkojë një zgjatje të re në procesin e Brexit. Por Johnson ka këmbëngulur prej kohësh se ai do ta largojë Britaninë nga Bashkimi Evropian më 31 tetor.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN