MENU
klinika

Profil/ Larg botoksit dhe flokëve bjond

Një Donatella Versace që bota kurrë nuk njohu!

18.10.2019 - 20:59

“Me Donatella Versacen bota e modës është më e bukur.”

Elegante, e thjeshtë, e veshur bukur dhe me një lëkurë të shëndetshme kjo është ikona e botës së modës.

Edhe pse është 64 vjeç, ka një fizik të mrekullueshëm.

“Si arrij të jem kaq në formë? Nuk e keni dëgjuar? Unë darkave fle në ‘frigorifer”, thotë duke qeshur. Njerëzit që e njohin Donatella Versace-n vetëm përmes fotove që publikohen nëpër gazeta, zhvillojnë një antipati të madhe për stilin saj.

Por mjafton ta njohësh shumë pak, për të kuptuar që 70 % e trupit të saj (flokët bjond, qerpikët fallco dhe botox) është e njëjtë që atëherë kur, në moshën 11-vjeçare, i vëllai, Gainni, e bindi që t’i lyente flokët me të verdhë. Jo më kot është një mikeshë e Miuçia Pradas, ikonë intelektuale në botën e modës.

Të shumtë janë ata që habiten nga kjo miqësi: “Edhe unë vetë jam e habitur”, tregon shpesh Donatela në intervistat e dhëna për revistat më të mëdha të modës por dhe eleviione prestigjoze. Të dyja janë takuar për herë të parë në Milano. “Ishte një event mode, diçka e tillë, sepse nuk e mbaj mend mirë. Po bëja shaka me disa nga të ftuarit dhe ajo, duke qeshur, m’u përgjigj: “Shkojmë të marrim nga një panine, se po vdesim urie. Kështu që atëherë nisi miqësia jonë”.

Donatella tregon se “kur jemi bashkë, vetëm flasim pa pushim me njëra-tjetrën . Bëjmë shaka dhe mësojmë shumë gjëra. Ajo më thotë që nuk do të arrij kurrë të krijoj fustane kaq shumë seksi si ti, ndërsa unë i përgjigjem se unë i adhuroj gjërat që bën ti”.

Të jesh në lartësinë dhe trashëguese e asaj që la pas Gianni, sigurisht që nuk është e lehtë. Ishte viti 1997 kur Gianni u vra para vilës së tij në Majami. Ndoshta për këtë arsye ajo kaloi tek përdorimi i drogave, një periudhë e errët në jetën e saj.

“Gjithmonë kam qenë e ashpër me veten time dhe jam akoma. Për të qenë e përgjegjshme, duhet të kesh një disiplinë të caktuar në jetën tënde. Humba për një farë kohe, por tani kam fituar prapë. Kam qenë shumë korrekte dhe e përpiktë me gjërat. Ç’të më ketë ndodhur vallë?”.

Për Donatella-n disiplinë do të thotë të shkosh në palestër katër herë në javë dhe të reduktosh numrin e cigareve, vetëm një paketë në ditë. Dhe për këtë, sa herë që ndez një cigare, i vjen në celular një mesazh që e informon se sa shumë dëme i shkakton shëndetit. Për më tepër, tregon se ka një pasion të madh për biografitë historike: “Për momentin jam duke lexuar një libër për mbretëreshën Viktoria. Më tërheqin shumë libra të këtij lloji. Romanet artistike me përmbajtje rozë nuk kam më qejf t’i lexoj”- është shprehur së fundmi Donatella Verssace në në intervistë.

Të befason fakti që, në realitet, është pak me të vjetrën, për sa i përket edukimit të fëmijëve. “Për një farë periudhe mendoj se kam qenë shumë e ashpër dhe autoritare. Kisha një sjellje mbytëse ndaj tyre”, pranon.

Por gjithsesi, rezultatet kanë qenë pozitive. E bija Allegra, 33 vjeçe, që ka trashëguar 50 për qind të kompanisë, merret me kërkimin e pëlhurave, pas përpjekjeve të saj të dështuara për t’u bërë aktore. “Përqendrimi dhe vendosmëria e saj më kanë befasuar”, thotë stilistja. Daniel, është 30 vjeç, merret me muzikën rok dhe jeton në Londër.

“Mbyllet në studion e tij të regjistrimit për orë të tëra, por nuk më lejon kurrë të dëgjoj ato që ai bën. I pëlqen shumë privatësia dhe nuk dëshiron që të prezantohet si im bir. Jo se vajza më dëgjon se çfarë i them. Asnjëri prej tyre nuk më dëgjon”, thotë me zë të qetë.

Pas viteve të tmerrshme që pasuan vrasjen e Gianni-t, familja, me Doantell-ën në krye, u bashkua. Madje ajo ka arritur të ndërtojë edhe një raport miqësor me babain e fëmijëve të saj, Paul Beck-in, që jeton në Londër. Gjithsesi, me vëllain tjetër, Santo, bëhet shumë pak.

Merret me politikë. Kemi mendime të ndryshme”. Donatella tregon se i është dashur shumë punë për ta çuar kompaninë në majat ku gjendet sot. Disa bashkëpunime të mira dhe disa shkurtime të dhimbshme i dhanë mundësinë që ta ngrejë kompaninë në nivelet e Gianni-t.

“E vërteta është se Gianni ishte gjeni dhe për të ndjekur rrugën e tij duhet shumë punë. Bashkëpunime me artistë të mëdhenj, si Lady Gaga apo me firma si “H&M” më kanë dhënë shumë besim për veten dhe për të ardhmen e kompanisë”.

Tani ajo ndodhet në krye, siç tregoi linja e “modës së rëndë” së Versace-s. Kjo ishte një provë më shumë për “rilindjen” e Donatell-ës. “Pas vdekjes së Gainni-t, të gjithë ata që kisha përreth më thoshin se çfarë duhet apo nuk duhet bërë. Pas pak kohe e kuptova se askush nuk e di.

Gianni thoshte gjithmonë se duhet të ndjekësh instinktin tënd. Me të asgjë nuk ishte e sigurt. Vazhdimisht më thoshte se nuk duhet të kem frikë nga asgjë. Po nuk guxove, asnjëherë nuk mund të dalësh i fituar”.

Kur e pyet se çfarë është gjëja më e rëndësishme tani, që i ka arritur të gjitha, përgjigjet: “Familja, për të duhet bërë sa më shumë të jetë e mundur. Ajo që dua t’u them njerëzve të dashur është se gjërat më të rëndësishme në jetë janë forca, vendosmëria, besnikëria dhe aftësia për të mos u dorëzuar kurrë. Duhet të luftosh për të pasur çdo lloj gjëje në jetë”.

Biografia

Donatella Versace është 64 vjeç. Ajo ka hyrë në botën e modës që në vitet 80-të, kur i vëllai Gianni i besoi drejtimin e linjës “Versus”. Në korrik të vitit 1998, një vit pas vdekjes së të vëllait, Donatella Versace krijoi koleksionin e saj të parë për Versace-n. Sot është zëvendëspresidente e kompanisë dhe zotëron rreth 20 për qind të aksioneve. Ka qenë e martuar me Paul Beck-in dhe ka dy fëmijë: Allegra 33 vjeçe dhe Daniel 30.

33 fakte interesante për Donatella Versace

1. Emri i plotë është Donatella Francesca Versace.

2. Ajo lindi në 2 maj 1955.

3. Ajo lindi në qytetin italian Reggio Calabria, më e vogla e katër fëmijëve në familjen e saj.

4. Babai i saj ishte një financues personal i aristokracisë italiane. Një motër më e madhe, Tina, vdiq në moshën dymbëdhjetë vjeç, nga një infeksion i tetanozit të trajtuar në mënyrë jo të duhur.

5. Vëllai i saj Santo Versace zotëron 30 përqind të aksioneve të Versace.

6. Në mesin e viteve 1970, Donatella mori shembull vëllain e saj të madh Giovanni (“Gianni”) për të ndjekur modelin e veshjeve në Firence, Itali. Ajo kishte planifikuar të punonte për vëllain e saj në departamentin e marrëdhënieve me publikun, por ishte më e vlefshme për Gianni si një “muze dhe kritike”, sipas saj gjatë një interviste me Vogue.

7. Përmes afërsisë së saj me ndërmarrjet e të vëllait, Donatella hyri në botën e modës.

8. Një dekadë më vonë, gjatë viteve 1980, Gianni lansoi një parfum kushtuar saj, Bjonde, dhe i dha asaj etiketën e saj, Versus, e cila mbetet një linjë e njohur Versace.

9. Një vit dhe tre ditë pas vdekjes së Gianni, më 15 korrik 1997, Donatella Versace ngriti shfaqjen e saj të parë të garave për Versace Atelier në Hotel Ritz Paris.

10. Ajo ndërtoi pistën e saj mbi pishinën e hotelit, siç kishte bërë vëllai i saj çdo sezon, megjithëse këtë herë duke përdorur gotë të pastër. Ajo tani mbikëqyr prodhimin e një duzinë koleksionesh çdo vit, megjithëse këto ditë, ajo është po aq e famshme për rrethimin e saj të famshëm dhe festat, të ftuarit e rregullt të të cilëve përfshijnë Sir Elton John, Liz Hurley, Rakeem Young, Catherine Zeta-Jones dhe Kate Moss. Edhe Princi Charles merr pjesë në ahengjet e Donatella për të famshmit dhe elitat në të gjithë Evropën.

11. Ajo shpejt u dëshmua se ishte gjigandi i marrëdhënieve me publikun brenda etiketës Versace dhe përhapi emrin e saj në të gjithë Evropën dhe shumicën e Shteteve të Bashkuara. Donatella zgjodhi të vendosë disa nga miqtë e saj të mirë, Lil ‘Kim, Jennifer Lopez, Madonna, Courtney Love, Christina Aguilera, Jonathan Rhys Meyers, Demi Moore dhe Lady Gaga me shumë respekt në sektorin e reklamave Versace, duke i bërë ata dhe të tjerë A- Renditni të famshmit si Beyoncé dhe Jan Jones personazhin dhe imazhin e Versace.

12. Popullariteti i saj u rrit kur projektoi fustanin e famshëm të Versace Green, i njohur gjithashtu si “Fustani që jeton në xhungël”, i cili ishte veshur nga Jennifer Lopez në Grammys.

13. Duke u degëzuar në fusha të tjera, kompania ka krijuar vendpushimin madhështor, luksoz Palazzo Versace në Bregun e Artë të Australisë.

14. Një tjetër simbol në rritje i stilit Versace, Burj al-Arab, në Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe (Emiratet e Bashkuara Arabe), krenohet me një koleksion të gjerë të mobiljeve dhe shtretërve të Versace në dhomat e tij të shtrenjta dhe të lezetshme.

15. Planet për Palazzo Versace, Dubai u njoftuan në maj 2005. Gianni Versace SpA, Sunland Group Ltd., dhe Emirates International Holdings kanë njoftuar vendpushimin Palazzo Versace që do të ndërtohet në gjirin Arabik në Dubai Creek në Dubai, Arabi i Bashkuar Emirates.

16. Palazzo Versace e dytë do të krenohet me një numër suitë dhe vila luksoze, përfshirë një banjë ekskluzive. Planet zyrtare janë që të fillojnë ndërtimin në 2006 dhe hoteli të përfundojë diku në vitin 2008.

17. Brendësia e hotelit do të mobilohet me koleksione të ndryshme Versace. Si Drejtor Krijues, Donatella do të kryejë planet përfundimtare dhe strategjitë e projektimit për hotelin dhe kompleksin turistik.

18. Ky do të jetë hoteli i dytë Palazzo Versace që është ndërtuar ndonjëherë, dhe hoteli i dytë në Dubai që mburret me një gamë të gjerë koleksionesh Versace.

19. Në Tetor 2002, veshja më e njohur e Versace-s, Gianni dhe Donatella u shfaq në një ekspozitë të veçantë të Muzeut historik Victoria dhe Albert të Londrës për t’u nderuar për suksesin e jashtëzakonshëm të modës dhe simbolikën në mbarë botën.

20. Ajo është një mbrojtëse e Fondacionit Elton John AIDS.

21. Në vitin 2010, puna bamirëse e Donatella i fitoi asaj një nominim Do Something With Style Award nga VH1 Do Something Awards. Ajo u nominua për sigurimin e pajisjeve të artit për fëmijët dhe krijimin e një çantë tërheqëse, të ardhurat e së cilës do të shkojnë në Starlight dhe ONE Foundations.

22. Shfaqja e çmimeve, prodhuar nga VH1, është e dedikuar për të nderuar njerëzit që bëjnë mirë dhe është mundësuar nga Do Something, një organizatë që synon të fuqizojë, festojë dhe frymëzojë të rinjtë.

23. Ajo dhe burri i saj i mëparshëm, modeli amerikan Paul Beck kanë dy fëmijë: vajzën Allegra Versace Beck (lindur më 30 qershor 1986) dhe djalin Daniel Paul Beck (vdiq 1990).

24. Cathy Horyn përshkruan duke vizituar apartamentin e tyre në Milano në vitin 1996: “Ishte një vend i pasur, dhomen e ndjenjes bëhej me printime versace, por ishte gjithashtu një shtëpi e bukur dhe femërore.” Donatella ishte në atë kohë e droguar dhe një duhanpirës e rëndë

25. Vëllai i saj Gianni Versace u vra nga Andrew Cunanan më 15 korrik 1997, jashtë Casa Casuarina të rindërtuar, i njohur gjithashtu si Versace Mansion, në Miami, Florida. Një kërkim shumë-kontinent u zgjua për vrasësin e dyshuar për zbavitje, por në fund të fundit, Cunanan iu shmang kapjes duke kryer vetëvrasje disa ditë pas vrasjes.

26. Pas krimit dhe sjelljes shumë të publikuar, shumica e familjes Versace, përfshirë Donatella, u zhvendosën përkohësisht në një vendpushim privat të izoluar në Karaibe. Pastaj, vajza Allegra e Donatella trashëgoi 50% të tërë aksioneve të Versace pas vdekjes së Gianni.

27. Donatella është imponuar rregullisht nga Maya Rudolph në komedinë / shfaqjen e shumëllojshme të skicave amerikane Saturday Night Live, e cila transmetohet në rrjetin NBC. Në realitet, Rudolph dhe Versace janë miq të mirë. Ajo është portretizuar gjithashtu si një përdoruese shumë e publikuar e Power-Plate.

28. Versace ka dhënë shfaqje në shumë filma në lidhje me modën dhe industrinë e saj, siç është Zoolander.

29. Në filmat e tjerë, përfshirë hitin e vitit 2006 The Devil Wears Prada, emri i saj përmendet në mënyrë sporadike.

30. Në serinë ABC Ugly Betty një personazh imagjinar i quajtur “Fabia”, i luajtur nga aktorja Gina Gershon, është një parodi e Donatella.

31. Lady Gaga shkroi këngën “Donatella” nga albumi i saj në 2013 Artpop për të.

32. Komploti i sezonit 3 të serisë televizive American Crime Story do të tregojë vrasjen e vëllait të Donatella, Gianni Versace.

33. Në Mars 2017, Penélope Cruz u hoq si Donatella