MENU
klinika

Nga Reuters

‘Fati i negociatave BE-Shqipëri në dorë të Macron’

04.10.2019 - 18:56

Edhe pse është Holanda më e zëshme në kundërshtimin që po tregon për hapjen e negociatave të Shqipërisë me Bashkimin Evropian, agjencia ndërkombëtare e lajmeve, Reuters thekson se çdo gjë është në dorë të Emmanuel Macron, president i Francës.

Një diplomat i BE-së ka thënë se varet nga Franca nëse Shqipërisë do i hapen negociatat këtë muaj. Të tjerë mendojnë se Parisi mund të shtojë kushte të tjera përveç 9 kushteve gjermane, si një kompromis për të dhënë dritën jeshile.

“Duke lënë pjesën për Maqedoninë e Veriut të pandryshuar (hapje negociatash), (drafti i deklaratës së ministrave të BE) nuk jep datë për konferencën e parë ndërqeveritare me Shqipërinë, por propozon një listë me shumë reforma që Tirana duhet të realizojë përpara se ky takim të realizohet”, shkruan Gabriela Baczynska për Reuters, duke iu referuar draftit të deklaratës që pritet të miratohet nga ministrat e BE-së në takimin e 15 tetorit.

kolana e librave

Rama_Macron

Por Reuters thekson se nëse ministrat e BE-së nuk arrijnë një marrëveshje, kancelarja gjermane, Angela Merkel, mund të kërkojë ndihmë nga Macron, për të arritur kompromisin.

Sa i përket Maqedonisë së Veriut, shtetet e BE-së janë të gatshme të hapin negociatat dhe takimi i parë ndërqeveritar pritet të zhvillohet në fund të këtij viti.

"Pakti me PD-LSI i 5 qershorit nuk preket"

“Hapim listat”/ Rama: Ndalohen koalicionet parazgjedhore!

Komisioneri për Zgjerimin thirrje maxhorancës

“Votoni sa më shpejt marrëveshjen e 5 qershorit”

"Do të hetojnë origjinën e koronavirusit"

OBSH dërgon ekspertë në Kinë

“Të nisë në 11.00 të hënë dhe të mbyllet në 14.00 të premte”

Ish-ministri mbështet shkurtimin e orëve të punës: Kështu rritet konsumi