MENU
klinika

Nga The Washington Post

Jo më ‘Amerika e para’…

14.10.2019 - 16:20

Në më shumë se një muaj, praktikisht çdo iniciativë tjetër e politikës së jashtme që administrata Trump ka ndjekur, s’ka patur rezultatet e duhura.

Gjithçka filloi në 7 Shtator, kur Trump befas njoftoi se ai kishte anuluar një samit me e Talibanët Afganistanit që do të mbahej të nesërmen në Camp David. Rezultati i menjëhershëm ishte një rritje e dhunës në Afganistan.

Një javë më vonë, fushata e “presionit maksimal” të Trump kundër Iranit u zhduk.  Trump përjashtoi një përgjigje ushtarake; në vend të kësaj, ai i tha Presidentit Francez Emmanuel Macron se ishte i hapur për një plan për të takuar Presidentin iranian Hassan Rouhani në Kombet e Bashkuara dhe të hiqte sanksionet ndaj qeverisë së tij në këmbim të negociatave. Edhe këtu dështoi: Rouhani la Trump duke pritur në një linjë telefonike. Por Arabia Saudite mori mesazhin: Princi i Kurorës Mohamed bin Salman i ka kërkuar Irakut dhe Pakistanit që të ndërmjetësojnë.

Vetëm dy javë pas debatit të Iranit, Trump pa se negociatat e tij bërthamore me Korenë e Veriut u shkatërruan, përsëri. Në një takim në Stokholm, delegacioni i Kim Jong-Un hodhi poshtë një propozim të SHBA për një marrëveshje. Shpresat e Trump për një çmim Nobel në vitin 2020 tani duken shumë të vogla.

E gjithë kjo shkoi deri në bisedën e Trump me 6 tetor me Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan, në të cilën ai  lejoi një pushtim turk në veri të Sirisë. Rezultati më i mundshëm do të jetë ringjallja e Shtetit Islamik, shkatërrimi i të cilit ishte arritja më e prekshme e politikës së jashtme të Trump.

A ka mbetur diçka në axhendën e strategjisë “Amerika e Para”? Jo në të vertetë.

Vërtetë, Trump ende po bën presion në luftën e tij tregtare me Kinën dhe njoftoi një marrëveshje të pjesshme të Premten. Por shumica e tarifave mbeten në fuqi dhe fitorja ndaj Pekinit që ai premtoi dikur nuk është askund.

Por masakra e politikës së jashtme të Trump ka të ngjarë të mos ketë mbaruar ende.

Kim Jong-Un ka caktuar një afat për të marrë atë që dëshiron nga Trump, një fund të sanksioneve. Irani mund të kryejë sulme të mëtejshme në Gjirin Persik për të provuar të detyrojë Trump të heqë sanksionet. Dhe Shteti Islamik me siguri do të ringjallet në Lindjen e Sirisë.

E gjithë kjo mund të mos jetë aq kërcënuese për Trump sa hetimi për shkarkim . Por kjo mund të bëjë shumë dëme për interesat kombëtare të SHBA.

Jackson Diehl është zv.redaktor i faqeve editoriale të The Washington Post. Ai është një shkrimtar editorial i specializuar në punët e jashtme dhe shkruan një kolonë  që shfaqet në shtyp.