MENU
klinika

Maska e duhur për ju

Kos dhe kakao, shkëlqim për flokë të dëmtuar

13.10.2019 - 21:06

Nëse flokëve tuaj u janë dëmtuar fibrat dhe u ka humbur shkëlqimi, mund të mbështeteni fare mirë tek maskat shtëpiake.

Një prej tyre është edhe ajo me kos e kakao, recetën e së cilës e gjeni më poshtë:

  • Përbërësit:

2 lugë gjelle kakao e hidhur pluhur

2 lugë gjelle kos

1 lugë gjelle vaj kokosi (ose vaj farash liri, vaj bajmesh)

kolana e librave

2 lugë balsam

  • Përgatitja:

Në një tas hidhni kosin dhe shtoni më pas vajin e kokosit (ose një miks vajrash sipas dëshirës). Shtoni më pas balsamin dhe kakaon pluhur, përziejini derisa të merrni një masë homogjene pa gungëza.

Aplikojeni këtë maskë tek flokët me anë të një furçe, sidomos nga gjysma e gjatësisë deri tek majat. Në fund, mbështillini flokët me qese dhe lëreni maskën për 15 minuta. Shpëlajini flokët me ujë të vakët dhe vazhdoni me shampon.