MENU
klinika

Marrëveshja Brexit

Macron: Johnson ka kohë deri në fund të javës

07.10.2019 - 12:41

BE do të vendosë në fund të javës nëse një marrëveshje Brexit do të jetë e mundur, tha Presidenti Francez Emmanuel Macron për Boris Johnson.

Presidenti Macron tha se bisedimet tani duhet të vazhdojnë me shpejtësi për të parë nëse një marrëveshje mund të “respektojë” parimet e BE-së.

 Johnson tha që BE nuk duhet të joshet “duke menduar” se do të ketë një vonesë për Brexit përtej 31 tetorit.

Si pjesë e një fundjave bisedash me liderët e BE, kryeministri i tha Presidentit Macron përmes telefonit se ai besonte se mund të arrihet një marrëveshje, por që BE-ja duhet të binte dakord me kompromiset e bëra nga Mbretëria e Bashkuar.

Komentet vijnë përpara disa ditësh kyçe të bisedimeve pasi të dy palët përpiqen të gjejnë një marrëveshje për një samit të liderëve evropianë në 17 dhe 18 tetor.

Të hënën, këshilltari i Johnson për Evropën, David Frost, do të zhvillojë diskutime të mëtejshme me Komisionin Evropian, ndërsa Sekretari i Brexit Stephen Barclay do të vizitojë kryeqytetet e BE.

Marrëveshjet për parandalimin e një kufiri të vështirë në ishullin e Irlandës vazhdojnë të jenë një pengese, me BE që kërkon “ndryshime thelbësore” në propozimet e fundit të Britanise.

Një burim i afërt me kryeministrin tha: “Mbretëria e Bashkuar ka bërë një ofertë të madhe, të rëndësishme, por është koha që Komisioni të tregojë një gatishmëri për kompromis gjithashtu. Nëse jo, Mbretëria e Bashkuar do të largohet pa marrëveshje.”