MENU
klinika

Sfidon partia e Gruevskit

Ne ‘maqedonasit’ do të ngremë çështjen e emrit

25.10.2019 - 10:13

Sfidat janë përsëri në anën e Shkupit në mes të etheve politike, ku fati i kryeministrit Zoran Zaev është varur në një fije të hollë.

Disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, të cilën Alexis Tsipras “e përshkroi” me homologun e tij skandinav si sukses, deklarata e përbashkët duket se po humbet forcën e saj.

“Nëse formohet një qeveri e re, përparësia e saj do të jetë vendosja e Maqedonisë në një rrugë të shpejtë drejt integrimit evropian. Nëse e bëjmë këtë, do të jetë më e lehtë të rihapni këto çështje”, -tha zyrtari i VMRO-së, shkruan media greke Protothema.

“Nëse VMRO-DPMNE e shfrytëzon pushtetin, çështja e marrëveshjes së Prespës do të rihapet”, -tha Sekretari i Marrëdhënieve Ndërkombëtare të VMRO-së Mitsko Mitsunski në një fjalim për SKAI dhe Paul Tsimas që transmetohet në Messan. Ai deklaroi se ishte maqedonas.

kolana e librave

“Do të ishte më e lehtë sikur të ishim në familjen evropiane si një anëtar i barabartë”, pohoi ai.

“Mundësia ekziston me mjete ligjore dhe zbatimi i saj varet kryesisht nga rezultati përfundimtar i zgjedhjeve”, -pohoi një zyrtar i VMRO-së.

Ai madje shprehet: “Unë ju garantoj që për sa kohë që unë jetoj, dhe shumë më vonë, asnjë qytetar i këtij vendi nuk do të përdorë me dëshirë emrin e ri.

“Kjo, siç thashë, buron nga e drejta themelore për vetëvendosje. Por edhe nga fakti se askush nuk mund të debatojë kush jam … Unë jam “Maqedonia” nga “Maqedonia”. Dhe nuk mendoj as kulturore, as leksikore, ose ndryshe, që do të ndryshojë ndonjëherë në këtë vend”.

Votojnë të infektuarit me COVID-19

Fillojnë sot zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut

MSH: E vetmja masë që mund të marrim

Maqedonia e Veriut paralajmëron kufizimin e lëvizjeve

Publikohet përgjimi i radhës “bombë”

Zaev merr 6 mln euro ryshfet?