MENU
klinika

'Sinjali i keq'

Negociatat/ Kryeministri malazez: Mesazh negativ për rajonin

21.10.2019 - 14:53

Kryeministri i Malit të Zi, Dusko Markoviç ka paralajmëruar në një intervistë për Associated Press se vendimi i BE javën e kaluar për të mos hapur negociatat e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë dërgon një mesazh negativ për rajonin e Ballkanit.

kolana e librave

“Në të vërtetë, refuzimi i BE-së për të hapur negociata me Shqipërinë dhe Maqedoninë është një sinjal i keq dhe një mesazh i keq për Ballkanin Perëndimor në tërësi, dhe në të njëjtën kohë nuk është as një pozicion i mirë për BE-në”, tha Markoviç.

“Nuk ka BE të plotë, të bashkuar dhe të sigurt pa Ballkanin Perëndimor”, theksoi ai