MENU
klinika

Deklarata e të dërguarit të BE-së e OKB-së

Nga veto e Macron rrezikohet edhe Serbia me Malin e Zi

28.10.2019 - 15:06

Agjencia e lajmeve Tanjug, shkruan se ish-kryeministri suedez Carl Bildt, disa herë i dërguar special i BE dhe OKB në Ballkan, tha se vendimi francez për refuzimin e çeljes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë të Veriut jo vetëm është një ”gabim historik i BE por edhe një “shuplakë” ndaj ambicieve të vendeve si Serbia dhe Mali i Zi për tu antarësuar në union me të drejta të plota.

“Ndoshta nuk është e shkruar diku, por nënkuptohet që veto-ja franceze vlen edhe për Serbinë Malin e Zi dhe Bosnjen, dhe do të ketë pasoja për çështjet ende të pazgjidhura në Ballkan”, deklaroi Bildt.

Bildt tha gjithashtu se “vendimi do të destabilizojë qëndrimin e Bashkimit Europian ndaj Ballkanit dhe se Macron flet në mënyrë elokuente për një qasje globale për BE-në, duke vënë veten si një prijës i kësaj qasje, “por që është tejet e vështirë duke parë besueshmërinë aktuale të Bashkimit Europian”.

“Kam frikë”, varianti i ri britanik i COVID-19 ka mbërritur në Serbi

Vuçiç: Sot është më e vështirë të sigurosh vaksina se armë bërthamore

AAK e kërkon ShBA-në në tavolinë të negociatave

Vetëvendosje-LDK mendojnë rikthimin e reciprocitetit…

Flet eksperti amerikan, mesazh krerëve të partive

Ç’ndodh nëse Albin Kurtit i ndalohet kandidimi në zgjedhje?